Zahraničné

Juncker: Grécko z Eurozóny neodíde

Jean-Claude Juncker.
Jean-Claude Juncker. Zdroj: TASR

Juncker však súčasne podčiarkol, že Gréci musia plniť všetky záväzky.

Európska komisia (EK) vylučuje možnosť odchodu Grécka z eurozóny. V rozhovore pre dnešné vydanie nemeckého periodika Welt am Sonntag to povedal predseda eurokomisie Jean-Claude Juncker.

EK sa podľa neho pridŕža pozície, že Grécko nikdy neopustí eurozónu. Juncker spresnil, že nikto z tých, kto v Európe nesie politickú zodpovednosť, nepracuje na scenári odchodu Atén z eurozóny. "Táto krajina je členom valutovej únie, a ním aj zostane," vyhlásil Juncker.

Juncker však súčasne podčiarkol, že Gréci musia plniť všetky záväzky, ktoré na seba vzali, a pokračovať v reformách. 

Situáciu v Grécku budú v pondelok 9. marca hodnotiť ministri financií eurozóny (Euroskupina). Ich grécky kolega Janis Varufakis sa im chystá predloží šesť reformných návrhov, aby získal aspoň časť zo 7,2 miliardy eur, ktoré zostali v záchrannom balíku. 

Medzi návrhmi je aj návrh riešenia tzv. humanitárnej krízy (ako označil situáciu obyvateľov premiér Alexis Tsipras), návrh administratívnej reformy, nový program na splatenie dlhov obyvateľov voči štátu, zmeny vo výbere daní a vytvorenie nového úradu daňových inšpektorov.

Varufakis by mal s Euroskupinou rokovať aj o tom, ktoré podniky je vláda ochotná sprivatizovať, vrátane ďalších investícií do najväčšieho prístavu Pireus a železničnej siete.

BRUSEL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.