Zahraničné

Džihádista John sa ospravedlnil svojim rodičom

Džihádista John.
Zdroj: YouTube.com

Odborníci predpokladajú, že to urobil iba zo zištných osobných dôvodov.

Britský terorista kuvajtského pôvodu Mohammed Emwazi, známy ako Džihádista John, sa ospravedlnil svojej rodine za hanbu, ktorú im spôsobil po tom, ako médiá identifikovali jeho totožnosť brutálneho vraha v službách tzv. Islamského štátu. Oznámil to v nedeľu denník The Independent.


Podľa daného periodika 26-ročný Emwazi, vyštudovaný počítačový programátor, tlmočil svoj odkaz zo Sýrie prostredníctvom tretej strany. Tvrdí v ňom, že ho mrzia "ťažkosti, ktoré odhalenie jeho identity prinieslo jeho rodičom a súrodencom" žijúcim v západnom Londýne. Tí sú odvtedy nútení ukrývať sa.

Emwazi však nevyjadril nijaké výčitky ohľadom barbarských dekapitácií západných a japonských zajatcov, ktorých sa dopustil v mene IS na videozáznamoch zverejňovaných od vlaňajšieho leta na internete. Emwaziho otec Jasem ho minulý týždeň nazval "teroristom" a "psom", hoci sa neskôr od toho dištancoval.

Odborníci predpokladajú, že Džihádista John ospravedlnenie učinil zo zištných osobných dôvodov, keďže moslimovia, ktorí potupia svojich rodičov, skončia podľa učenia Koránu v pekle.
Emwazi stojí za zabitím amerických novinárov Jamesa Foleyho a Stevena Sotloffa, britského dobrovoľníka Alana Henninga, britského humanitárneho pracovníka Davida Hainesa, amerického humanitárneho pracovníka Petra Kassiga, dvojice Japoncov Harunu Jukavu a Kendžiho Gota, a niekoľkých sýrskych vojakov.

Zajatci, ktorí sa dostali zo zajatia IS, uviedli, že Emwazi patrí v štruktúre IS do teroristickej bunky známej ako The Beatles, pozostávajúcej z troch britských radikálov, ktorí majú na starosti západných zajatcov. Emwazi odišiel bojovať do Sýrie v roku 2013. Jeho identitu vypátral vo februári denník The Washington Post.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.