Vyšetrovatelia tvrdia, že si vraždu Nemcova nikto neobjednal

nemcov.jpg

Podľa nich je za vraždou náboženský motív. Ruská opozícia so závermi nesúhlasí.

Vraždu ruského opozičného politika Borisa Nemcova si nikto neobjednal - naplánovali a uskutočnili ju dvaja bývalí príslušníci čečenského pluku osobitného určenia Sever. S odvolaním sa na zdroje v tíme vyšetrovateľov to dnes uviedla tlačová agentúra Rosbalt, ktorú monitorovala rozhlasová stanica Echo Moskvy.

„Vražda Borisa Nemcova bola osobnou iniciatívou Zaura Dadajeva a Bislana Šavanova. Nemali žiadnych iných objednávateľov," uviedol zdroj Rosbaltu vo vyšetrovacích orgánoch. Podľa neho sa však ešte stále rozpracúva verzia, že mohlo ísť aj o vraždu na objednávku. Podľa vyšetrovateľov sa Dadajev a Šavanov po odchode z pluku Sever snažili nájsť uplatnenie v civilnom sektore, čo sa im však nepodarilo. Predpokladá sa, že veľa času strávili diskusiou o náboženských otázkach.

Po útoku islamistov na redakciu francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo, ktorý mohol byť odplatou za zverejnenie karikatúr znevažujúcich proroka Mohameda, oboch mužov údajne pobúrili výroky viacerých ruských politikov a aktivistov, ktorí sa zastávali zavraždených karikaturistov.

Na podporu obetí atentátu v Charlie Hebdo vystúpil aj Nemcov, preto sa ho predpokladaní páchatelia rozhodli zavraždiť, uviedla stanica Echo Moskvy s odvolaním sa na Rosbalt. Podľa agentúry si údajne na pomoc vzali aj Dadajevových príbuzných, ktorí už dlhší čas žijú v Moskve a momentálne sú v súvislosti s Nemcovovou vraždou vo väzbe.

Agentúra RIA dnes informovala, že Dadajevov bývalý advokát Zurbek Sadachanov tvrdí, že vyšetrovatelia nemajú dosť dôkazov o Dadajevovom podiele na vražde Borisa Nemcova. Sadachanov spresnil, že o právnu pomoc ho cez víkend požiadali Dadajevovi príbuzní.

Advokátovi však vyšetrovatelia neumožnili zúčastniť sa na Dadajevovom výsluchu a neskôr s ním bez vysvetlenia rozviazali zmluvu o právnej pomoci. Súd Basmanského obvodu v Moskve v nedeľu oznámil, že Dadajev sa k činu priznal.

Advokát však upozornil, že „nikto nevidel zápis Dadajevovej výpovede. Nikto nepočul jeho komentár. Tak isto nie je známe, ako boli získané. Fakt, že ho vypočúvali v neprítomnosti advokáta, je porušením zákona." V rozhovore pre lotyšskú rozhlasovú stanicu Baltkom advokát zdôraznil, že z formálnej stránky je tak Dadajevova výpoveď neplatná.

Úrady činné v trestnom konaní v súvislosti s Nemcovovou vraždou zadržali koncom minulého týždňa päticu podozrivých, pričom voči dvom - Dadajevovi a Anzorovi Gubaševovi - moskovský súd v nedeľu vzniesol obvinenie a uvalil na nich väzbu, a to až do 28. apríla. Súd nezverejnil, z čoho konkrétne mužov obvinil. Dadajev sa však medzičasom k účasti na vražde Nemcova priznal.

Ruská opozícia islamskej stope neverí

Ruská opozícia neverí takzvanej islamskej stope pri vyšetrovaní vraždy jedného zo svojich vodcov, Borisa Nemcova, ktorého zastrelili v noci na 28. februára v centre Moskvy. „Neverím v islamské motívy vraždy a považujem túto verziu za absurdnú," uviedol pre agentúru Interfax Iľja Jašin, Nemcovov spolupracovník v strane RPR PARNAS a hnutí Solidarita.

Podľa Jašina bol Nemcov, pokiaľ ide o náboženstvo, tolerantným človekom a „o islame nikdy nič zlé nehovoril". „Osobných nepriateľov v Čečensku nemal," dodal Jašin, ktorý však súčasne priznal, že Nemcov podroboval súčasné vedenie tejto kaukazskej republiky veľmi ostrej kritike.

Jašin vyjadril presvedčenie, že Nemcovova vražda má politický motív. Objednávatelia vraždy sú podľa neho stále na slobode. Uznal, že zadržané osoby môžu byť páchateľmi zločinu, „aj keď dôkazov o tom je naďalej málo". V súvislosti s tým opozícia trvá na zverejnení záberov z bezpečnostných kamier umiestnených na vežiach a hradbách Kremľa, na ktorých podľa Jašina údajne vidno tváre podozrivých.

Opozičný politik vyhlásil, že vyšetrovatelia by mali pokračovať v pátraní po skutočných objednávateľoch vraždy a „neupokojiť sa s priznaním viny bývalého príslušníka pluku Sever v Čečensku Zaura Dadajeva". Podľa Jašina je jeho priznanie pokusom kryť objednávateľov zločinu. Jašin upozornil, že „ak Dadajevovo priznanie vyšetrovatelia vezmú do úvahy, nebezpeční a vplyvní zločinci sa znovu vyhnú spravodlivosti, čo znamená, že v politických vraždách sa bude pokračovať".

MOSKVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Boris Nemcov

Dôležité udalosti