Zahraničné

Japonsko si pripomína štvrté výročie nešťastného zemetrasenia

Japan_Tsunami_Anniversary614980232072.jpg
Zdroj: TASR

Rekonštrukčné práce prebiehajú pomaly. Ešte v polovici februára tohto roka žilo v dočasných príbytkoch približne 228-tisíc ľudí z oblasti katastrofy.

Japonsko si dnes uctilo pamiatku obetí ničivého zemetrasenia a následnej vlny cunami z marca 2011, ktoré spôsobili najväčšiu jadrovú katastrofu v dejinách krajiny, informovala agentúra DPA.

Pamätné zhromaždenia sa uskutočnili po celom Japonsku. O 14.46 miestneho času venovali zúčastnení obetiam symbolickú minútu ticha. Presne v tomto čase totiž pred štyrmi rokmi udrelo na severovýchode Japonska ničivé zemetrasenie.

Nikdy nedokážeme zabudnúť na obraz desivého cunami, ktoré sme v ten deň videli v televízii," uviedol cisár Akihito počas ceremónie v Tokiu, ktorú zorganizovala japonská vláda. Na spomienkovom obrade v japonskej metropole sa zúčastnili aj cisárovná Mičiko, premiér Šinzó Abe a pozostalí, ktorí prišli o svojich blízkych.


Ešte v polovici februára tohto roka žilo v dočasných príbytkoch približne 228-tisíc ľudí z oblasti katastrofy. Rekonštrukčné práce totiž prebiehajú pomaly, najmä kvôli nedostatku robotníkov a drahšiemu stavebnému materiálu.

Mnoho ľudí, ako v postihnutých oblastiach, tak aj na miestach, kam ich evakuovali, dodnes žijú v ťažkých podmienkach," povedal počas ceremónie premiér Abe. Po zemetrasení, prívalovej vlne cunami a následnej jadrovej katastrofe vo Fukušime z 11. marca 2011 sa dosiaľ kvôli rádioaktívnej kontaminácii nemohlo vrátiť domov približne 120-tisíc ľudí.

Podľa zistení národnej policajnej agentúry prírodná katastrofa za sebou zanechala v Japonsku okolo 18 500 obetí a 6 150 zranených. Zemetrasenie a cunami v krajine zničili približne 403-tisíc domov a ďalších budov.


TOKIO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.