Zahraničné

Belgicko sa vzdalo nápadu na dvojeurovú mincu s bitkou pri Waterloo

Waterlo.jpg

Niekoľko veľkých európskych krajín podporilo Francúzsko, ktoré proti minci protestovalo.

Belgicko sa pre výhrady Francúzska vzdalo myšlienky vydať dvojeurovú mincu pri príležitosti 200. výročia bitky pri Waterloo, informovali dnes belgické médiá.

Hovorca belgického ministerstva financií Francis Adyns dnes pre tlačovú agentúru Belga povedal, že niekoľko veľkých európskych krajín podporilo Francúzsko, ktoré proti minci venovanej bitke pri Waterloo protestovalo. Bolo preto jasné, že návrh belgickej euromince by členské krajiny eurozóny neschválili, ak by o ňom hlasovali.

Dizajn novej belgickej mince vyvolal v susednom Francúzsku negatívne reakcie, keď vysvitlo, že zobrazuje mapu bitky pri Waterloo, kde bolo Francúzsko porazené. Francúzska vláda písomne argumentovala, že sporný návrh mince obsahuje pre niektorých Európanov "negatívny" symbol. Tvrdila, že predmetná bitka je udalosťou, ktorá má v kolektívnej pamäti Európy mimoriadny význam presahujúci kontext vojenského konfliktu. 

Francúzsku armádu pod velením Napoleona porazili dňa 18. júna 1815 pri bitke pri Waterloo, asi 20 kilometrov južne od belgickej metropoly Brusel, spojené britsko-holandsko-pruské vojská.

Hovorca ministerstva financií uviedol, že Belgicko teraz zvažuje vydanie inej, neoficiálnej pamätnej mince, napríklad v hodnote tri či päť eur - ktoré sa v týchto nomináciách ako mince normálne nevyskytujú.

Každá z krajín eurozóny má právo vydať ročne dve dvojeurové pamätné mince. Na čelnej strane zostáva minca stále rovnaká, v jednotlivých krajinách sa mení iba jej zadná strana.

Belgicko plánuje v júni štyri dni spomienkových osláv pri príležitosti 200. výročia bitky pri Waterloo, v rozpočte na to vyčlenilo takmer päť miliónov eur a očakáva asi 200.000 návštevníkov, napísala Belga.
PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.