Zahraničné

Obrovské vlny, silný vietor a neutíchajúci dážď. Takéto počasie sužuje Britániu

Obrovské vlny a silný vietor v Británii
Zdroj: SITA

V niektorých oblastiach zaznamenali vyše 8-metrové vlny.

Oblasti na západnom pobreží Británie naďalej sužoval silný vietor a dážď a desiatkam lokalít v Anglicku, Škótsku a Walese stále hrozí riziko povodní.

Spojené kráľovstvo má za sebou už mesiac nezvyčajne početných zimných búrok. Vlaňajší december bol najveternejším mesiacom v tejto ostrovnej krajine od roku 1969. Britské poisťovacie spoločnosti sa pripravujú na to, že budú musieť vyplatiť poškodeným klientom milióny libier.

Zdroj: SITA

Na dnes meteorológovia predpovedali v pobrežných oblastiach vietor s rýchlosťou až do 80 km/h. V niektorých prímorských oblastiach na juhu Británie zaznamenali až 8,3 metra vysoké vlny, ktoré si vynútili sériu evakuácií a záchranných operácií.

Takmer neustávajúce vlnobitie spôsobilo rozsiahle škody na nábrežiach miest a rozbilo viacero pobrežných útesov, ako napríklad Pom Pom v Dorsete a kamenný oblúk v zálive Porthcothan Bay v Cornwalle.

Zdroj: SITA

Pondelňajšie vlnobitie najviac postihlo mesto Aberystwyth na západe Walesu, kde museli z ohrozeného nábrežia evakuovať asi 250 miestnych obyvateľov a študentov.

V dedine Chiswell na ostrove Portland pri brehoch grófstva Dorset sa spustili poplašné sirény, keď sa rozbúrené more prelialo cez povodňové zátarasy. Polícia vyzvala obyvateľov v okolí, aby sa uchýlili do bezpečia na vyššie poschodia svojich domov.

Zdroj: SITA

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.