Napätie medzi Kosovom a Srbskom stúpa: Zrejme budeme musieť denacifikovať Balkán, znie z Belehradu

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Medzi Srbskom a Kosovom to opäť iskrí. Hrozby z obidvoch strán zaznievajú po tom, čo Priština rozhodla o zrušení platnosti srbských dokladov a registračných značiek áut na svojom území.

Etnickí Srbi na severe Kosova na to reagovali blokádou ciest smerujúcich zo Srbska. Z Belehradu zazneli ostré slová. Najtvrdšia reakcia prišla zo strany člena vládnej Srbskej pokrokovej strany Vladimira Đukanovića, ktorý vyhlásil, že bude zrejme potrebná „denacifikácia Balkánu “. Výhražne sa vyjadril aj srbský prezident Aleksandar Vučić. Kosovská vláda medzitým opatrenia odložila o mesiac.

„Všetko nasvedčuje tomu, že Srbsko bude prinútené zahájiť denacifikáciu Balkánu. Rád by som sa mýlil,“ napísal na Twitteri srbský poslanec Vladimir Đukanović. Ten je členom Srbskej pokrokovej strany.

Predseda strany, prezident Srbska Aleksandar Vučić, pridal ďalší štipľavý odkaz. „Srbsko nikdy nebolo v komplexnejšej a zložitejšej situácii ako teraz,“ uviedol srbský prezident s tým, že chce zachovať mier, no zároveň dodal, že „ keď ho nechcú, hovorím vám – Srbsko zvíťazí.“

Kosovský premiér Albin Kurti v nedeľu večer vyhlásil, že Srbi ešte pred tým, než mali do platnosti vstúpiť opatrenia, začali blokovať cesty a strieľať. Z nepokojov obvinil srbského prezidenta Aleksandara Vučića aj Petara Petkovića, srbského riaditeľa Úradu pre Kosovo a Metohiju.

„Nasledujúce hodiny, dny a týždne môžu byť náročné a problematické. Čelíme srbskému šovinizmu, ktorý dobre poznáme. Budeme pracovať vo dne v noci pre vás ako občanov. A spoločne sa nám podarí udržať právo a poriadok,“ vyhlásil Kurti.

Srbský prezident Aleksandar Vucic. Zdroj: Profimedia.sk

Neoficiálne správy hovoria o prestrelke

Kosovská polícia v nedeľu neskoro večer oznámila, že pre blokády, ktoré vytvorili etnickí Srbi, uzavrela dva priechody Jarinje a Brnjak. Rozzúrení demonštranti tam údajne zbili niekoľko Albáncov a zaútočili na viacero áut. V etnicky zmiešanej Mitrovici zneli niekoľko hodín sirény.

Podľa gréckej novinárky Sotry Dimipinoudisovej dokonca existujú neoficiálne správy, podľa ktorých došlo k prestrelke medzi srbskými a kosovskými silami. 

Okolo siedmej hodiny večer potom na svojom Twitteri agentúra TPYXA uviedla, že srbské špeciálne jednotky vstupujú na kosovské hranice.

Srbské ministerstvo o hodinu neskôr vo vyhlásení uviedlo, že srbská armáda neprekročila administratívnu líniu a žiadnym spôsobom nevstúpila na územie Kosova a Metohije.

Kosovská vláda odložila implementáciu nových pravidiel

Mierové sily z misie KFOR pod vedením NATO vo vyhlásení označili bezpečnostnú situáciu na severe Kosova za napätú.

Situácia v Kosove sa vyostrila v nedeľu, keď v srbských komunitách v regióne začali blokovať cesty a stavať barikády na protest proti rozhodnutiu kosovských úradov.

Etnickí Srbi, ktorí majú evidenčné čísla vozidiel vydané Srbskom, ich mali do dvoch mesiacov vymeniť za kosovské. Recipročné nariadenie uplatňovalo počas uplynulých 11 rokov aj Srbsko pre kosovské vozidlá, ktoré prechádzali cez srbské územie.

Kosovská vláda však uviedla, že po rozhovore so svojimi európskymi a americkými partnermi sa rozhodla odložiť uplatňovanie tohto nariadenia do 1. septembra.

Agentúra EFE pripomenula, že Kosovo a Srbsko vedú od roku 2011 zložité a neúspešné rokovania o normalizácii svojich vzťahov. Bývalá srbská provincia Kosovo vyhlásila v roku 2008 nezávislosť, ktorú Belehrad neuznáva a ktorú podporili Spojené štáty a väčšina partnerov z EÚ. Rusko, Čína, India, Brazília a Španielsko nezávislosť Kosova neuznávajú, dodala EFE monitorovaná agentúrou TASR.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti