Znepokojivý dôkaz, ako veľmi sú znečistené moria: Zachránená korytnačka vylučuje plast niekoľko dní

Znepokojivý dôkaz, ako veľmi sú znečistené moria: Zachránená korytnačka vylučuje plast niekoľko dní
Zdroj: Reuters/Tvnoviny

Na svete už nenájdete more, v ktorom by neplávali ľudské odpadky. Najhoršie sú plasty, ktoré sa rozkladajú desiatky až stovky rokov. Predstavujú problém najmä pre morské zvieratá. 

Na austrálskej pláži v Sydney zachránili ochranári malého jedinca karety obrovskej. Sami boli prekvapení, že aj šesť dní od záchrany ešte stále vylučovala drobné plasty. Nachádzali sa v jej tele a vylučovacou sústavou sa postupne dostávali von.  

Malá korytnačka mala iba 127 gramov. Našli ju na pláži Tamarama. „Bohužiaľ, odpad v oceáne sa nelepí len na väčšie zvieratá, ale na akékoľvek druhy rôzneho veku. Mali sme tu mláďatá akurát do dlane, ktoré už mali v sebe plasty. A rovnako aj 100-kilové korytnačky, ktoré pojedli plastové vrecúška, rybárske vlasce a podobne,“ uviedla pre agentúru Reuters veterinárna sestrička Sarah Male.

Miestni ochranári sa ročne starajú o približne 80 korytnačiek, ktorým spôsobili zdravotné problémy plasty či iné ľudské odpadky. 

Karety obrovské sú na zozname ohrozených druhov. Ľudia im škodia aj neúmyselne, či už znečisťovaním prírody alebo pri rybolove, kedy často uviaznu v sieťach s rybami. Korytnačie mláďatá sú navyše ohrozované aj niektorými cicavcami či krabmi.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti