Američania zabili vodcu al-Kaídy Ajmana Zawahrího. Zapojený bol aj do útokov z 11. septembra

Vodca teroristickej siete al-Káida Ajman Zawahrí zahynul pri útoku dronom, ktorý cez víkend v Afganistane podnikla americká Ústredná spravodajská služba (CIA). TASR správu v pondelok prevzala z agentúry Reuters, podľa ktorej ide o najväčší úder pre toto militantné zoskupenie od zabitia jeho zakladateľa Usámu bin Ládina v roku 2011.

Agentúra Reuters citovala nemenované zdroje, podľa ktorých prišiel Zawahrí o život pri útoku dronom v afganskom hlavnom meste Kábul ešte v nedeľu. Vodca al-Káidy sa nachádzal na balkóne svojho úkrytu, zabili ho dve strely.

Hovorca afganského radikálneho hnutia Taliban Zabihulláh Mudžáhid potvrdil, že sa útok odohral. Zároveň ho ostro odsúdil a označil za porušenie "medzinárodných princípov".

Útok potvrdil aj Biely dom

Americký prezident Joe Biden potvrdil zabitie vodcu teroristickej siete al-Káida Ajmana Zawahrího v Afganistane. 

Biden zároveň potvrdil aj informácie, na základe ktorých prišiel Zawahrí o život pri vzdušnom útoku dronom v afganskej metropole Kábul. "Spravodlivosť bola dosiahnutá a tento teroristický vodca už neexistuje," povedal prezident USA v televíznom príhovore národu.

Biden, ktorý hovoril na balkóne Modrej izby Bieleho domu vo Washingtone, zároveň potvrdil, že udelil povolenie na uskutočnenie náletu, počas ktorého Zawahrí zahynul, uviedla stanica Sky News.

Ajmana Zawahrího

Vodca teroristickej siete al-Káida Ajman Zawahrí bol niekoľko desaťročí jej významným ideológom, nikdy však neoživil štatút, aký mala za vlády jej charizmatického zakladateľa Usámu bin Ládina. Uviedla to v utorok agentúra AFP.

Niekdajší eyptský očný chirurg zohral kľúčové úlohy pri útokoch al-Káidy na ambasády USA v Keni a Tanzánii v roku 1998, ako aj na atentátoch v USA z 11. septembra 2001, ktoré si vyžiadali takmer 3000 obetí.

Počas desiatich rokov, keď bol Zawahrí na čele tohto zoskupenia, si však al-Káida už neobnovila svoje niekdajšie prominentné postavenie. Vodcom džihádistického hnutia sa stala agresívna skupina Islamský štát (IS), ktorá obsadila rozsiahle územia Iraku i Sýrie a vyhlásila tam svoj kalifát, pripomína AFP.

Aj keď však niektorí analytici tvrdili, že 71-ročný Zawahrí je čoraz starší a pomalší, on sa podľa všetkého snažil opäť vybudovať al-Káidu v spojenectve s afganským radikálnym hnutím Taliban.

Smrť Zawahrího je najväčším úderom pre toho militantné zoskupenie od zabitia jeho zakladateľa Usámu bin Ládina americkými jednotkami v roku 2011.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti