Zahraničné

Zmizol pod lavínou, zachránila ho lyžiarska palica

17_lavina_lyziarweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Keby nemal pri sebe kamarátov, bol by s ním koniec.

Partia Austrálčanov si užívala lyžovanie mimo zjazdovky vo francúzskych Alpách. Počas rýchlej jazdy jedného z nich zasypala lavína a zmizol pod nánosmi snehu. Len vďaka okamžitému zásahu kamarátov prežil a dokázal sa opäť nadýchnuť čerstvého vzduchu.

"Srdce mi od strachu búšilo, rozmýšľal som, kde môže byť," Daniel O'Sullivan, kamarát strateného lyžiara. Našťastie partia lyžovala spolu, inak by bol koniec. Zavalený James dokázal už len zodvihnúť ruku a spod snehu vystrčiť palicu. Len vďaka nej ho kamaráti našli a začali rýchlo kopať.

"Pod snehom som myslel len na dve veci: Keď ma nenájdu, tak zomriem, ale ak ma nájdu, tak mám ako tak šancu na prežitie," spomína na hroznú udalosť samotný James Mort. Mal málo kyslíka a vraj vedel, že chce žiť čo najdlhšie. Aj preto začal dýchať veľmi pomaly.

"Keď som zbadal jeho prilbu, ďakoval som Bohu, že sme ho našli. V živote som sa ešte lepšie necítil," hovorí kamarát, záchranár. Milovníci "freeride-u" si teraz zábery zo svojich go-pro kamier pozerajú dookola a analyzujú, čo sa stalo. Vďaka dobrej výbave a pohotovosti sú stále všetci pokope.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.