Zahraničné

Opozičné strany považujú Island naďalej za kandidáta na vstup do EÚ

Budova Európskej komisie v Bruseli
Zdroj: shuterstock.com

Vyplýva to z obsahu ich otvoreného listu, ktorý v reakcii na oficiálne stiahnutie kandidatúry vládou v Reykjavíku zaslali Edgarsovi Rinkevičsovi.

Štyri opozičné islandské politické strany vnímajú ostrovnú krajinu aj naďalej ako kandidáta na vstup do Európskej únie. Vyplýva to z obsahu ich otvoreného listu, ktorý v reakcii na oficiálne stiahnutie kandidatúry vládou v Reykjavíku zaslali Edgarsovi Rinkevičsovi, ministrovi zahraničných vecí Lotyšska, v súčasnosti úradujúcej predsedníckej krajiny únie.

Podľa islandskej opozície je oznámenie šéfa tamojšej diplomacie Gunnara Bragiho Sveinssona o stiahnutí kandidatúry protiprávne, pretože zahraničný výbor Altinghi - islandského parlamentu, ktorý musí schváliť všetky dôležité zahraničnopolitické rozhodnutia, to v danom prípade neurobil.

Z toho podľa názoru opozičných strán vyplýva, že jediné schválené odporúčanie sa aj naďalej týka žiadosti o pričlenenie ostrovnej krajiny do EÚ z roku 2009. V tom období vládla na Islande červeno-zelená koalícia, ktorá aktuálne nie je pri moci. Po tom, ako sa rokovania predovšetkým o rybolove a poľnohospodárstve skomplikovali, došlo pred viac ako dvoma rokmi k zmrazeniu rokovaní medzi Reykjavíkom a Bruselom.

Európska únia aj naďalej ponecháva otvorené dvere budúcemu členstvu Islandu, uviedla dnes v reakcii na rozhodnutie islandskej vlády hovorkyňa Európskej komisie (EK) Maja Kocijančičová.

"Dvere EÚ zostávajú otvorená pre Island, ktorého rozhodnutie vzdať sa prístupového procesu nepredstavuje pre úniu krok späť," zdôraznila Kocijančičová, ktorá je v službách šéfky európskej diplomacie Federicy Mogheriniovej.

Hovorkyňa zároveň spresnila, že Island zostáva dôležitým partnerom pre EÚ. Pripomenula, že táto krajina je členom Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a patrí tiež do schengenského priestoru voľného pohybu.

REYKJAVÍK/ TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.