Zahraničné

Egypt sa chystá vybudovať nové hlavné mesto

Kahira.jpg

Projekt v hodnote 45 miliárd dolárov vznikne v susedstve súčasnej metropoly Káhira.

Egyptská vláda plánuje postaviť nové hlavné mesto. Projekt v hodnote 45 miliárd dolárov vznikne v susedstve súčasnej metropoly Káhira a mal by byť ukončený do siedmich rokov.

Tento plán oznámil v piatok egyptský minister výstavby Mustafa Madbuly v prejave na otvorení trojdňovej medzinárodnej ekonomickej konferencie v letovisku Šarm aš-Šajch na pobreží Červeného mora. 

Prvá fáza projektu bude spočívať v rozšírení súčasných predmestí Káhiry smerom na východ, k Suezskému kanálu

Vysvetlil, že cieľom projektu je v najbližších 40 rokoch zmierniť preťaženie a preľudnenia v Káhire. Dovtedy by sa totiž počet obyvateľov Káhiry mohol takmer zdvojnásobiť zo súčasných 20 miliónov ľudí.

Prvá fáza projektu bude spočívať v rozšírení súčasných predmestí Káhiry smerom na východ, k Suezskému kanálu. Oblasť bude novým administratívnym centrom, v ktorom budú aj sídla vládnych úradov, diplomatických misií, ako aj univerzity, technologického parku.

Postavených tam bude 10.000 kilometrov ciest. Minister dodal, že armáda už začala budovať cestu spájajúcu Káhiru s novým administratívnym centrom. Súčasťou projektu je aj veľký park - vláda má ambíciu, aby bol najväčší na svete. 

Projekt sa má podľa ministra stať zdrojom hrdosti a inšpirácie pre mladých Egypťanov.

Agentúra AP uviedla, že ide o ďalší megaprojekt naplánovaný vládou vedenou prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím, ktorý bol do funkcie zvolený vlani v júni. Ďalším podobným náročným projektom je rozšírenie Suezského kanálu a vytvorenie priemyselnej zóny v jeho okolí.

KÁHIRA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.