Zahraničné

Cyklón Pam bičoval ostrov Vanuatu. Najmenej osem mŕtvych

Ostrov Vanuatu, cyklón.
Ostrov Vanuatu, cyklón. Zdroj: TASR/AP

Počas búrky s piatym stupňom intenzity vznikali na mori vlny s výškou do ôsmich metrov.

Ostrovný štát Vanuatu zasiahla v noci nadnes tropická cyklóna Pam, ktorá si vyžiadala najmenej osem obetí na životoch, desiatky zranených a rozsiahle materiálne škody. Humanitárni pracovníci očakávajú, že počet mŕtvych sa podstatne zvýši, informovala agentúra Reuters.

Cyklóna Pam, ktorá priniesla vietor s rýchlosťou 340 kilometrov za hodinu, sa podľa odborníkov zaraďuje k najsilnejším búrkam, aké sa kedy prehnali týmto oceánskym regiónom.

Rozsiahlu humanitárnu pomoc prisľúbila Austrália aj OSN. 


Prírodný živel spôsobil masívny výpadok elektrickej energie a poškodil infraštruktúru, obyvateľstvu hrozí hlad. "Bolo to akoby mal nastať koniec sveta. Metropola vyzerá ako po výbuchu bomby," povedala hovorkyňa UNICEF-u Alice Clementsová.

Svedkovia uviedli, že počas búrky s piatym stupňom intenzity vznikali na mori vlny s výškou do ôsmich metrov, ktoré sa prelievali cez hlavné mesto Port Vila. Na družicových záberoch bolo vidno, že cyklóna pokryla celé vanuatské súostrovie.

Záchranári varovali, že dostať sa do odľahlých oblastí potrvá dlho, pričom situácia s pitnou vodou a zničenými plodinami sa môže v nasledujúcich dňoch prudko zhoršiť. Večer začala búrka ustupovať na juh, vietor však naďalej zostával silný.

SYDNEY/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.