Zahraničné

Janukovyča chceli zabiť, tvrdí Putin

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. Zdroj: TASR/AP

Rozhodnutie pripojiť Krym padlo až po prevrate v Kyjeve

Organizátori vlaňajšieho štátneho prevratu na Ukrajine plánovali spáchať atentát na vtedajšieho prezidenta Viktora Janukovyča, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin v dokumentárnom filme Krym: Cesta do vlasti, ktorý dnes odvysielala štátna televízia Rossija-1.

"Pozval som si do Kremľa šéfov našich tajných služieb a ministerstva obrany a poveril som ich úlohou zachrániť život prezidenta Ukrajiny, v opačnom prípade by ho zabili," uviedol Putin.

"Boli sme pripravení dostať ho z Donecka po zemi, po mori alebo letecky. Bolo to medzi 22. a 23. februárom," spresnil ruský prezident.

K otázke pripojenia Krymu k Ruskej federácii podľa agentúry TASS povedal, že rozhodnutie padlo až po prevrate v Kyjeve, predtým o tom neuvažovali.

"Musím povedať, že svojim štyrom kolegom som oznámil: situácia na Ukrajine je taká, že musíme začať pracovať na návrate Krymu do Ruska, pretože nemôžeme zanechať toto územie a ľudí, ktorí tam žijú, nacionalistom," uviedol Putin. Priznal, že osobne riešil krymskú otázku, čo označil za výhodu.

Šéf Kremľa taktiež konštatoval, že po zmene vlády v Kyjeve bolo Rusko pripravené uviesť do stavu pohotovosti svoje jadrové zbrane.

MOSKVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti