Zahraničné

Tomuto desaťročnému dievčatku obliekli bratia vestu s výbušninami

Spozhmay s matkou
Zdroj: Reuters APTN

Dievča vyslali smerom k policajnej stanici, pred ktorou malo bombu deaktivovať.

Má len 10 rokov, no nevie, čo je detstvo. Afganské dievča nemalo nikdy spoznať ani to, čo je dospelosť. Pozrite si spoveď dieťaťa, z ktorej chcela vlastná rodina urobiť samovražednú atentátničku.

S rovesníčkami ju toho spája žalostne málo. Nezažila bezstarostné hry, ani radosť z novej bábiky. Členovia jej vlastnej rodiny ju v 10-tich rokoch vyslali na istú smrť. „Môj brat Zahir a jeho kamarát Jabar ma prinútili, aby som si obliekla vestu s výbušninami," hovorí Spozhmay.

Zdroj: Reuters APTN

Dievča vyslali smerom k policajnej stanici, pred ktorou malo bombu deaktivovať. V poslednej chvíli sa ale rozhodlo inak. „Uprostred noci som mala aj s vestou prejsť cez rieku. Bola mi strašná zima, kričala som, že to nedokážem. Nakoniec ma vzali späť domov, kde ma otec veľmi zbil," spomína si.

Dievča našli na druhý deň v susednej dedine policajné hliadky. Brat, ktorý ju vyslal na istú smrť, medzičasom zmizol. „Je neuveriteľné ako to mohli spraviť malému nevinnému dievčatku. Žiadny človek, ani žiadna viera nepovoľuje takéto zverstvo," tvrdí policajt Lashkar Gah.

Tento prípad nie je v Afganistane ojedinelý. Taliban na samovražedné akcie ale využíva prevažne malých chlapcov. Podobnú taktiku mali teroristi aj v Iraku, kde vesty s výbušninami obliekali postihnutým deťom.

KÁBUL/Simona Mikušová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti