Smrť vodcu islamských extrémistov považujú odborníci skôr za symbol než úspech Američanov

Čo znamená smrť lídra Al Kájdy pre obávanú teroristickú organizáciu a ako dnes vyzerá svet islamských extrémistov? Na tieto otázky nám odpovedali odborníci na terorizmus, ktorí považujú smrť Aymana al-Zawahiriho za skôr symbol pre Američanov než významný úspech. Islamský terorizmus išiel podľa odborníkov v Európe v posledných rokoch do úzadia. Pozor však treba stále dávať na takzvaných osamelých vlkov.

Smrť Aymana Al Zawahiriho vytvára v obávanej organizácii pozíciu, ktorú treba obsadiť. Veľká pomsta pravdepodobne nie je na programe dňa.

„Nezažili sme žiadnu veľkú pomstu za Bin Ládina, čo bol naozaj veľký symbol,“ pripomína generál v zálohe Andor Šándor.

„Má to určitú symboliku v tom, že všetci, ktorí sa zúčastnili aktívne na páchaní teroristických útokov proti západnému svetu, dostali jasný signál, že to môže trvať 10-15-20 rokov, ale aj tak budú vypátraní a budú zabití,“ dodáva.

Čo to bude znamenať pre už tak upadajúcu Al Kájdu, je otvorené. Možné je aj to, že zanikne.

Al Kájdu vo veľkom vystriedal Islamský štát. Ten prišiel z veľkej časti o svoj kalifát, stále však existuje. Konkurenčnú Al Kájdu porazil hlavne v propagande.

„Oni evidentne sú tí, ktorí rozumejú moderným médiám. Zatiaľ čo Al Kájda nám ponúkla maximálne hovoriace hlavy. Neboli dosť dobre pripravení na to, ako pracovať s mladou generáciou islamistov, ktorí sú zvyknutí na internet,“ hovorí religionista Attila Kovács.

Obaja odborníci sa však zhodli na tom, že terorizmus v Európe je dnes skôr o jednotlivcoch, než organizovaných skupinách. „Dnes dominujú tzv. osamelí vlci. Ľudia, ktorí žijú niekde na okraji, príliš nekomunikujú. Nevytvárajú žiadne islamistické bunky a rozhodnú sa k útokom proti nášmu spôsobu života prostriedkami, ktoré sú im najbližšie,“ hovorí Šándor.

V Európe sa niektorí extrémisti neviažu na náboženstvo. Môže ísť o pravicových, ľavicových extrémistov aj separatistov. Islamisti tvoria len malú skupinu z nich.

Teroristický útok spáchal aj Čech Jaromír Balda, ktorý sa snažil vykoľajiť vlak zhadzovaním stromov na trať. Zvaliť to chcel práve na islamistov, tým, že na mieste činu rozhadzoval džihádistické odkazy.

Stále však platí, že posledný teroristický útok sme mali v susedstve relatívne nedávno. Skupina teroristov útočila v roku 2020 vo Viedni.

Podľa odborníka Kovácsa Slovensko nie je dobrým cieľom teroristických útokov. „Viete si predstaviť, že by niekto v CNN povedal, že v Bratislave bol útok? Kto by vedel, kde je Bratislava?“ dodáva Kovács.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti