Zahraničné

Princ Harry odchádza z armády

Princ Harry v zajatí žien
Princ Harry v zajatí žien Zdroj: Reuters

Palác uviedol, že Harry bude v lete pracovať ako dobrovoľník, aby sa oboznámil so starostlivosťou o zachovanie subsaharskej Afriky.

Mladší z dvoch synov britského následníka trónu princa Charlesa, 30-ročný princ Harry, plánuje ukončiť v júni svoju desaťročnú vojenskú kariéru, oznámil dnes Kensingtonský palác v Londýne.

Princ povedal, že skúsenosti, ktoré získal počas desiatich rokov služby v armáde, s ním zostanú po zvyšok života. "Za to budem vždy obrovsky vďačný," dodal. Rozhodnutie o odchode z armády bolo "naozaj ťažké", uvádza z komuniké paláca agentúra DPA.

Princ zdôraznil, že spomienka na ľudí, s ktorými slúžil počas svojich dvoch misií v Afganistane, a skúsenosti, ktoré počas svojho pôsobenia v armáde získal, ho budú sprevádzať celý život, citovala ho BBC.

Palác uviedol, že Harry bude v lete pracovať ako dobrovoľník, aby sa oboznámil so starostlivosťou o zachovanie subsaharskej Afriky. Následne sa vráti k práci na ministerstve obrany, kde na dobrovoľnej báze spolupracuje s rekondičným programom pre zranených vojakov a angažuje sa v medzinárodných športových hrách ranených vojakov, nazvaných Invictus Games. 

Ešte pred odchodom z armády bude princ Harry štyri týždne získavať skúsenosti medzi vojakmi austrálskych obranných síl a v máji potom navštívi Nový Zéland. Novozélandský premiér John Key dnes povedal, že pôjde o prvú návštevu princa Harryho na Novom Zélande a "my mu chceme ukázať z našej krajiny čo možno najviac". 

Vlani navštívil Nový Zéland a Austráliu Harryho starší brat princ William v sprievode svojej manželky Kate a ich osemmesačného syna princa Georgea, ktorý bol na svojej prvej ceste v zámorí.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.