Na Zem dopadli úlomky rakety Elona Muska. Ľudia ich môžu nachádzať ďalšie mesiace či dokonca roky

Na Zem dopadli úlomky rakety Elona Muska. Ľudia ich môžu nachádzať ďalšie mesiace či dokonca roky
Zdroj: Profimedia

Austrálska vesmírna agentúra (ASA) v stredu potvrdila, že úlomky, ktoré sa našli v pohorí Snowy Mountains v štáte Nový Južný Wales, pochádzajú z kozmickej lode Crew Dragon spoločnosti podnikateľa Elona Muska SpaceX, informoval The Guardian. 

Technickí experti ASA cez víkend navštívili oblasť, kde dvaja austrálski pastieri oviec našli na svojich pozemkoch úlomky vesmírneho telesa. 

Agentúru ASA ako prvý zalarmoval astrofyzik Brad Tucker z Austrálskej národnej univerzity, ktorý si uvedomil, že čas a miesto dopadu úlomkov korešponduje s návratom rakety SpaceX do atmosféry Zeme. Ten sa uskutočnil 9. júla – 20 mesiacov po tom, čo bola v novembri 2020 vypustená na obežnú dráhu. 

„Agentúra potvrdzuje, že nájdené úlomky pochádzajú z misie SpaceX, pričom naďalej spolupracuje so svojím americkým náprotivkom, ďalšími súčasťami Spoločenstva národov a miestnymi úradmi," uviedol hovorca ASA. Dodal, že ak obyvatelia nájdu ďalšie podozrivé úlomky, nemali by sa ich dotýkať ani ich premiestňovať. 

Tucker tiež uviedol, že medzičasom sa našiel i tretí úlomok rakety. Očakáva, že v nasledujúcich mesiacoch či dokonca rokoch by mohli ľudia stále objavovať ďalšie a ďalšie úlomky.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti