Nepokoje v Náhornom Karabachu: Arménsko žiada svet, aby zastavil „agresívne kroky“ Azerbajdžanu

Ľudia protestujú proti podpísaniu dohody o ukončení vojny v Karabachu po tom, čo sa vlámali do budovy parlamentu.
Zdroj: TASR/AP/Dmitri Lovetsky

Arménsko v stredu vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby pomohlo zastaviť "agresívne kroky" Azerbajdžanu. Výzva prichádza po tom, ako v nepokojnom regióne Náhorný Karabach znovu vzplanulo násilie a vyžiadalo si životy troch vojakov. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Jerevan "vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby prijalo opatrenia na zastavenie agresívnych krokov a postoja Azerbajdžanu a aktivovalo na to potrebné mechanizmy", uviedlo vo vyhlásení arménske ministerstvo zahraničných vecí.

Azerbajdžanská armáda v stredu oznámila, že prevzala kontrolu nad niekoľkými strategickými výšinami v spornom regióne v rámci odvetnej operácie proti "teroristickým akciám nezákonných arménskych ozbrojených skupín na území Azerbajdžanu".

Azerbajdžanské ministerstvo obrany ešte predtým oznámilo, že karabašské jednotky zabili jedného z jeho vojakov v okrese Lachin, pričom z "krvavého incidentu" obvinilo Arménsko.

Európska únia vyzvala na "okamžité zastavenie nepriateľských akcií" medzi azerbajdžanskými a arménskymi silami v regióne.

"Je nevyhnutné deeskalovať, plne rešpektovať prímerie a vrátiť sa k rokovaciemu stolu s cieľom nájsť riešenia," uviedol vo vyhlásení hovorca šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella.

Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že Azerbajdžan porušil prímerie a že s predstaviteľmi oboch krajín "prijíma opatrenia na stabilizáciu situácie".

Armáda medzinárodne neuznanej Náhornokarabašskej republiky obvinila Azerbajdžan z porušenia prímeria, zabitia dvoch vojakov a zranenia ďalších 14.

Rusko sprostredkovalo medzi Azerbajdžanom a Arménskom v roku 2020 prímerie, ktorým sa skončila ich vzájomná takzvaná šesťtýždňová vojna. V bojoch zahynulo viac ako 6500 ľudí, pripomína AFP. Arménsko vtedy súhlasilo s odstúpením časti územia, ktoré kontrolovalo niekoľko desaťročí a na krehké prímerie v oblasti odvtedy dohliada v rámci mierových síl približne 2000 ruských vojakov.

Prvá vojna o Náhorný Karabach sa odohrala v 90.rokoch. Tento región je od sovietskych čias formálne súčasťou Azerbajdžanu, no žijú tam prevažne Arméni, vysvetľuje AFP.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti