Prvá zásielka ukrajinského obilia zakotvila v Instanbule. Ďalšie čakajú v prístave

Prvá zásielka ukrajinského obilia z Ukrajiny od ruskej invázie pred piatimi mesiacmi prešla v stredu tureckým prístavom Istanbul. TASR správu prevzala od tlačovej agentúry AFP.

Plavba lode Razoni plaviacej sa pod vlajkou Sierry Leone z Odesy do Libanonu má ukázať, ako funguje prelomová dohoda Ruska a Ukrajiny, ktorá má pomôcť zmierniť celosvetovú potravinovú krízu. Dohodu v júli sprostredkovali Turecko a OSN. Vďaka nej sa zrušila ruská námorná blokáda ukrajinských čiernomorských prístavov a stanovili sa podmienky pre vývoz miliónov ton obilnín z naplnených zásobníkov. Ukrajina je významným dodávateľom obilia a vyváža približne polovicu slnečnicového oleja v rámci svetového trhu.

Takmer úplné zastavenie ukrajinského vývozu zvýšilo svetové ceny potravín a pre najchudobnejšie krajiny sveta to znamenalo ekonomickú pohromu.

Razoni previezla 26.000 ton kukurice cez špeciálne určený koridor v mínami zamorených vodách Čierneho mora, než sa v utorok dostala na severný okraj Bosporského prielivu.

Tím 20 inšpektorov z oboch bojujúcich strán, OSN a Turecka v stredu náklad lode skontroloval. Teraz sa 186 metrov dlhé plavidlo presúva do Marmarského a Egejského mora, pričom v najbližších dňoch by malo doplávať k pobrežiu Libanonu.

Pripravené sú aj ďalšie lode

Ďalšie lode s ukrajinským obilím sú naložené a čakajú v prístavoch. Oznámil to ukrajinský minister zahraničia. Ak podľa neho Rusko dodrží podmienky dohody pod patronátom OSN a nebude blokovať čiernomorské prístavy, plodiny sa čoskoro dostanú k zákazníkom a pomôžu zmierniť celosvetovú potravinovú krízu. Celkovo má ísť o 16 plavidiel. 

Kyjev zároveň však obviňuje Rusko z krádeže svojho obilia na okupovaných územiach, odtiaľ ho nelegálne preváža spojencom, ako je Sýria.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti