Zahraničné

Vzťahy USA a Kuby začínajú byť normálne

Ilustračné foto.
Zdroj: TASR

Záujemcovia z USA musia uviesť dôvod návštevy, ktorý musí spadať do niektorej z 12 úradne odobrených kategórií.

Medzi Kubou a Spojenými štátmi začína od stredy fungovať priame letecké spojenie, informovala agentúra AP. Ide o ďalší krok v zbližovaní oboch krajín, ktoré vlani v decembri avizovali prezidenti USA a Kuby Barack Obama a Raúl Castro.

Agentúra AP dnes napísala, že cestovná kancelária Cuba Travel Services začal dnes ponúkať pravidelné utorkové letecké spojenie medzi Havanou a newyorským medzinárodným letiskom Johna F. Kennedyho. Spojenie zaisťuje spoločnosť Sun County Airlines. Spiatočná letenka stojí 849 dolárov a sú v nej zahrnuté všetky poplatky vrátane kubánskeho zdravotného poistenia a americkej odletovej taxy.

AP pripomenula, že Obamova administratíva v januári oznámila uvoľnenie reštrikcií v oblasti cestovania. Napriek tomu sú však bežné turistické cesty na Kubu zatiaľ zakázané; záujemcovia z USA musia uviesť dôvod návštevy Kuby, ktorý musí spadať do niektorej z 12 úradne odobrených kategórií.

Medzi nimi je návšteva príbuzných, práca pre vládnu organizáciu či novinársky pobyt. Väčšina záujemcov z USA o cestu na Kubu však už nemusí žiadať o špeciálne povolenie a čakať na súhlas americkej vlády.

V rámci postupného uvoľňovania vzťahov obe krajiny minulý týždeň po 15 rokoch obnovili vzájomné priame telefonické spojenie. Spojené štáty okrem toho výrazne uvoľnili obmedzenia na dovoz mnohých druhov tovarov a služieb z Kuby. Pokračuje sa aj v rokovaniach o celkovom obnovení vzájomných diplomatických vzťahov.

Tieto americko-kubánske rozhovory majú odstrániť rad prekážok stojacich v ceste dosiahnutiu dohody o znovuotvorení veľvyslanectiev v Havane a vo Washingtone, skôr než sa prezidenti oboch krajín zídu na tohtoročnom Summite Amerík v Paname, ktorý sa bude konať 10. a 11. apríla.

NEW YORK/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.