Čínske manévre pri Taiwane: Niekoľko rakiet, ktorými chcel Peking zastrašiť Tchaj-pej, dopadlo do japonských vôd

Napätie medzi Čínou a Taiwanom stúpa. Peking spustil v blízkosti ostrova veľké vojenské cvičenie, ktorého súčasťou bolo aj odpálenie niekoľkých balistických rakiet. Čínska armáda k podobnému kroku naposledy pristúpila počas poslednej veľkej kríze vo vzťahoch s Tchaj-pejom v roku 1996. 

Niekoľko balistických rakiet Tung-feng mierilo do vôd okolo severovýchodného a juhozápadného pobrežia Taiwanu, uviedlo taiwanské ministerstvo obrany s tým, že v reakcii na odpálenie rakiet aktivovalo obranné systémy. 

Plukovník Š'I, hovorca Východného okruhu Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády, uviedol, že čínske sily uskutočnili konvenčný raketový útok na vopred určenú oblasť pri východnom pobreží Taiwanu. Všetky rakety presne zasiahli ciele, dodal.

Päť z vystrelených rakiet však podľa japonského ministra obrany Nobua Kišiho dopadlo do výlučnej hospodárskej zóny Japonska.

„Päť z deviatich balistických striel, ktoré vypálila Čína, dopadlo do výlučnej hospodárskej zóny Japonska,“ uviedol Kiši. Dodal, že Japonsko proti tomuto kroku Číny protestovalo diplomatickou cestou. Incident označil za "vážny problém, ktorý ovplyvňuje národnú bezpečnosť a bezpečnosť našich občanov".

Taiwan okrem toho vo štvrtok informoval, že nad jeho súostrovím Ťin-men preleteli neidentifikovateľné stroje, pravdepodobne drony. Taiwanská armáda pritom použila svetlice, aby ich zahnala preč.

Súostrovie Ťin-men sa nachádza pri juhovýchodnom pobreží Číny, blízko čínskeho mesta Sia-men. Taiwanská armáda uviedla, že si myslí, že drony mali zhromaždiť informácie o rozmiestnení zložiek taiwanskej bezpečnosti na ostrovoch.

Taiwan: Manévre porušujú pravidlá stanovené OSN

Čína usporiadala manévre iba deň po tom, čo predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová odcestovala z Taiwanu, ktorý Peking považuje za súčasť svojho územia, informuje agentúra Reuters a AFP.

Čínska štátna televízia CCTV oznámila, že manévre sa začali o 12.00 h miestneho času (06.00 h SELČ) a potrvajú až do nedele. Cvičenia budú zahŕňať aj paľbu ostrou muníciou.

Vrtuľníky čínskej armády počas vojenského cvičenia nad ostrovom Pingtan. Zdroj: Profimedia.sk

Podľa taiwanských predstaviteľov tieto manévre porušujú pravidlá stanovené Organizáciou Spojených národov, narúšajú územnú suverenitu Taiwanu a sú priamou hrozbou pre leteckú a námornú dopravu.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať. Peking vníma cesty zahraničných predstaviteľov na Taiwan ako prejav uznania nezávislosti ostrova. Návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov, ktorá sa skončila v stredu, preto vníma ako provokáciu. 

Web taiwanského ministerstva obrany čelil kybernetickému útoku

Taiwanské ministerstvo obrany vo štvrtok uviedlo, že jeho webové stránky čelili kybernetickému útoku a boli preto dočasne nedostupné. K útokom prišlo v čase zvýšeného napätia v Taiwanskom prielive, ktoré vzniklo v súvislosti s návštevou predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Taiwanský rezort uviedol, že v súčasnosti pracuje s inými zložkami vlády na posilnení kybernetickej bezpečnosti. Začiatkom tohto týždňa bolo kybernetickým útokom totiž vystavených aj niekoľko iných vládnych webov. Niektoré z týchto útokov pritom podľa taiwanských úradov podnikla Čína a Rusko.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti