Zahraničné

Úrady potvrdili po útoku v Tunise dvoch mŕtvych Poliakov

Záchranné a policajné jednotky pred múzeom Bárdú v Tunisku.
Zdroj: TASR

Ďalší dvaja Poliaci sú nezvestní a deväť utrpelo zranenia.

Poľský minister zahraničných vecí Grzegorz Schetyna dnes oznámil, že medzi 17 turistami zastrelenými militantmi pri stredajšom útoku v múzeu Bárdú v tuniskej metropole sú dvaja občania Poľska.

"Pokiaľ ide o poľské obete, môžeme so všetkou istotou vyhlásiť, že medzi potvrdenými zabitými... sú dvaja naši občania, dvaja sú nezvestní a deväť ďalších utrpelo zranenia," povedal Schetyna v rozhovore pre poľskú štátnu televíziu TVP Info, na ktorú sa odvolala agentúra Reuters.

Poliakov vyzvali, aby v rámci možností necestovali do Egypta ani do Tuniska

Poľská vláda už vyzvala krajanov, aby v rámci možností necestovali v súčasnosti do Egypta ani do Tuniska. Múzeum Bárdú (Le musée national du Bardo) v hlavnom meste Tunis má spoločný vchod s tuniským parlamentom, ktorý v čase útoku zasadal. Poslancov evakuovali bezpečnostné sily, informovala agentúra DPA.

Pôvodné správy hovorili až o siedmych zabitých občanoch Poľska. V pravidelnej televíznej relácii Fakta po faktach o tom informoval predseda poľského Sejmu a niekdajší minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Podľa jeho slov išlo o najhoršiu udalosť (týkajúcu sa aj poľských občanov) od útoku na dvojičky Svetového obchodného centra v New Yorku. Poľská premiérka Ewa Kopaczová i ministerstvo zahraničných vecí vo Varšave už skôr potvrdili, že medzi obeťami sú aj Poliaci, ich počet však nekonkretizovali. Rezort diplomacie informoval o 11 zranených poľských občanoch.

Sikorski súčasne avizoval vyhlásenie národného smútku v krajine, vyplýva zo spravodajstva televízie TVN24. Poľský vládny špeciál, na palube ktorého budú psychológovia, lekári a ďalší špecialisti, by v Tunise mal pristáť vo štvrtok v skorých ranných hodinách.

Vo Varšave zriadili špeciálny krízový štáb pod vedením ministra zahraničných vecí Grzegorza Schetynu. Cestovná kancelária Itaka, ktorá mala v Tunisku 182 klientov, ako aj CK Sun&Fun, ktorá tam má 62 turistov, vyšlú vo štvrtok pre dovolenkárov lietadlá. Obe CK súčasne dočasne pozastavili odlety turistických skupín do severoafrickej krajiny.

Celkovo údajne prišlo o život 21 ľudí - 17 turistov z Francúzska, Japonska, Talianska, Austrálie, Poľska, Španielska a Kolumbie a dvaja Tunisania, jeden z nich bol policajt. Bezpečnostné zložky zabili dvoch útočníkov a po zvyšných pátrajú.

Zranenia utrpelo 44 ľudí vrátane občanov Talianska, Francúzska, Japonska, Južnej Afriky, Poľska a Ruska.

TUNISKO/TASR - aktualizované

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.