Európu opäť straší jadrová hrozba. Situácia v záporožskej elektrárni sa vraj vymkla spod kontroly

Európu opäť straší jadrová hrozba. Situácia v ukrajinskej záporožskej elektrárni sa úplne vymkla spod kontroly. Vyhlásil to šéf medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. V jadrovej elektrárni, ktorú obsadili Rusi, mali byť porušené všetky zásady bezpečnosti.

Začiatkom marca, pár dní po začiatku invázie, zasiahla svet desivá správa, ktorá naháňala hrôzu a spomienky na černobyľskú skazu. Rusi zaútočili na najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe, pri meste Záporožie.

Postupne začali chodiť pozitívnejšie správy. Ukázalo sa, že strely nezasiahli elektráreň, ale odnieslo si to len výcvikové stredisko, ktoré je na okraji areálu. Reaktory neboli poškodené. 

Záporožskej elektrárne sa Rusi zmocnili a po mesiacoch ticha začínajú opäť prichádzať znepokojujúce správy.

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu povedal, že situácia sa vymkla spod kontroly. Podľa neho bola zároveň prerušená akákoľvek dodávka príslušenstva a náhradných dielov. Rusko i Ukrajinu vyzval, aby do elektrárne pustili expertov situáciu preveriť. V stávke je bezpečnosť najväčšej jadrovej elektrárne na európskom kontinente.

Jadrový odborník situáciu nevidí až tak hrozivo. Aj keď je vážna, neznamená to, že by elektráreň bola bez obsluhy a nikto by reálne nedozeral na jej chod.

Ďalší vývoj je ťažké predpokladať, no aj keby sa situácia vyhrotila, nukleárna katastrofa ako v Černobyle v tomto prípade určite nehrozí.

Elektráreň ľahkovodného typu ako máme na Slovensku, vybuchúť nemôže, pokiaľ by aj došlo k havárii. Reaktor v takom prípade zhasne.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Energie

Dôležité udalosti