Deti sú už z Tuniska doma

Fotografie z miesta krvavého útoku
Fotografie z miesta krvavého útoku Zdroj: AP

Premiér Robert Fico poslal pre ne vládny špeciál.

Výlet sa pre nich skončil predčasne, ale aspoň sú živí a zdraví a po dvoch hodinách meškania pristáli vo štvrtok (19. 3.) pristáli na bratislavskom letisku.

V Tunisku, kde v stredu (18. 3.) zabíjali teroristi, je aj 34 členov bratislavského detského súboru Klnka. Folkloristi plánovali aj návštevu miest, kde dvaja ozbrojenci zabili 20 turistov a mnohých ďalších zranili!

Bola to rukojemnícka dráma, akú krajina nepamätá. Ozbrojenci v uniformách, s granátmi a kalašnikovmi zajali turistov v múzeu. Útočili zrejme prívrženci Islamského štátu, ktorí chcú vyvolať v krajine chaos pred letnou sezónou. Ak neprídu turisti, ekonomika bude v kríze. Ľudia sa potom obrátia proti vláde - a práve to môže byť cieľ.

Turisti akurát vystupovali z autobusov a smerovali k múzeu, kde ich teroristi zajali. Výsledkom je 20 mŕtvych turistov, jeden Tunisan a obaja útočníci. Až sedem zahraničných obetí pochádzalo od našich poľských susedov. Počet zranených zatiaľ nespresnili. V krajine je dnes štátny smútok.

Tunisku bol na zájazde je aj detský súbor Klnka z bratislavskej Dúbravky. Vystupovať mal vo viacerých mestách až do 23. marca. Po krvavom útoku v hlavnom meste sa však ich plány radikálne zmenili.

S vedením súboru v Tunisku sa nám podarilo spojiť. Všetky deti sú v poriadku, v hoteli zrušili všetky vystúpenia a nevychádzali do ulíc. Folkloristi z Klnky neboli ubytovaní v hlavnom meste.

Štyria vedúci zájazdu boli v kontakte s rodinami všetkých 30 detí aj ministerstvom zahraničia.

Situácia sa však popoludní zmenila. Ministerstvo vnútra poslalo pre deti do Tuniska letecký špeciál. Na bratislavské letisko by mali priletieť približne o ôsmej večer. Naše úrady pritom ešte včera o tomto zájazde ani netušili. Organizátori zájazdu totiž nevyužili možnosť registrovať sa na stránke ministerstva zahraničných vecí. Naopak - spravili to siedmi Slováci - ktorých zastupiteľstvo mohlo hneď po útokoch kontaktovať. Pre ich rodiny má dobré správy.

Zdroj: AP

Zdroj: AP

Zdroj: AP

TUNIS/TV Markíza - aktualizované

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti