Atentátnici útočili na mešity, počty mŕtvych a zranených narastajú

Z mešity v jemenskom Saná vynášajú obete útoku.
Z mešity v jemenskom Saná vynášajú obete útoku. Zdroj: TASR

K zodpovednosti za útoky v Jemene sa zatiaľ nikto neprihlásil.

Najmenej 46 ľudí dnes zabila a približne 200 ďalších zranila trojica či štvorica samovražedných atentátnikov v jemenskej metropole Saná, ktorá je v rukách povstaleckého šiitského hnutia húsíov. Aktualizovanú bilanciu oznámila agentúra Reuters s odvolaním sa na bezpečnostné a lekárske zdroje. Podľa portálu CNN sa počet obetí vyšplhal až na 120.

Útočníci sa odpálili v čase poludňajších modlitieb v dvoch mešitách plných ľudí v centre hlavného mesta, navštevovaných prevažne stúpencami húsíov. Toto hnutie má pod kontrolou väčšinu severného Jemenu vrátane hlavného mesta Saná.

K útokom na mešity došlo na druhý deň po intenzívnych bojoch v juhojemenskom prístavnom meste Aden, kam zo Saná utiekol prezident so svojimi stúpencami, keď húsíovia nastolili v metropole svoju vládu.

V bojoch medzi oboma tábormi zahynulo vo štvrtok 13 ľudí a vynútili si uzavretie medzinárodného letiska v Adene.

V súčasnosti majú húsíovia pod kontrolou najmenej deväť z 21 provincií Jemenu. Situáciu komplikuje vplyvná jemenská odnož al-Káidy, ktorá v uplynulých dňoch útočila na oba prezidentské tábory.

Na sociálnych sieťach sa objavili správy, podľa ktorých dnešné útoky v mešitách spáchali militanti Islamského štátu, informovala agentúra AP. Uviedla, že tieto tvrdenia jednotlivcov sa nepodarilo potvrdiť. Ak by boli pravdivé, išlo by o prvý veľký útok Islamského štátu v Jemene.

Telá zabalené do plachiet odvážajú z miesta výbuchov sanitky, ale aj iné autá. Ďalšie telá zostali vo vnútri prekryté dekami, alebo plachtami. Mešity sú plné trosiek a autá, ktoré sa nachádzali v blízkosti mešity sú tiež poškodené. Útoky sa udiali počas piatkových modlitieb.


SANÁ/TASR, CNN - aktualizované

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti