Ukrajina prvýkrát od začiatku vojny preberá iniciatívu na bojisku, uviedol americký inštitút

Ukrajina prvýkrát od začiatku vojny preberá iniciatívu na bojisku, uviedol americký inštitút
Ukrajinskí vojaci počas bojov v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Zdroj: TASR/AP/Evgeniy Maloletka

Ukrajina prvýkrát od začiatku vojny s Ruskom preberá strategickú iniciatívu na bojisku. Vo svojej pravidelnej analýze o vývoji bojov to tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Podľa amerického „think-tanku“ Kyjev tlačí na ruské sily a stále častejšie núti Moskvu presúvať jednotky a meniť priority. Teraz sa zdá, že premiestňovanie síl je vynútené ukrajinskou protiofenzívou na juhu krajiny.

Inštitút pripomína, že ruská armáda menila od začiatku konfliktu svoje bojové priority už viackrát, no až doteraz to vždy bolo z jej vôle.

„Ruské jednotky stále častejšie presúvajú jednotky a vybavenie do Chersonskej oblasti a západnej časti Záporožskej oblasti na úkor svojich snáh o obsadenie Slavjansku a Siversku, ktorých sa zrejme vzdali,“ píše ISW.

Armáda podľa inštitútu tiež presúva vojenskú techniku – najmä delostrelectvo a letectvo – na anektovaný polostrov Krym z iných častí Ukrajiny.

Ak sa ukrajinským silám podarí udržať patričný tlak v okolí Izjumu v Charkovskej oblasti, kde už dobyli niekoľko obcí, a zároveň vytrvať v ofenzíve pri Chersone na juhu krajiny, začnú ruské sily čeliť veľmi náročným rozhodnutiam, ktorých dobytých území sa vzdať, alebo ktoré svoje útočné operácia zastaviť, myslí si ISW.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti