Prameň jednej z najznámejších riek sveta prvýkrát vyschol

Prameň jednej z najznámejších riek sveta prvýkrát vyschol
Vyschnutý prameň rieky Temža. Zdroj: Profimedia.sk

V dôsledku sucha spôsobeného abnormálne vysokými teplotami po prvýkrát v histórii vyschli pramene britskej rieky Temža, informuje The Guardian.

Prvé tri kilometre koryta druhej najdlhšej rieky v Spojenom kráľovstve, ktorá pramení na juhu Anglicka v grófstve Gloucestershire, sú úplne bez vody.

Spojené kráľovstvo čelilo v júli mimoriadnej vlne horúčav. Teplota 19. júla prekonala predchádzajúci rekord 38,7 stupňa a dosiahla 40,3 stupňa.
Niektoré časti Anglicka zaznamenali najsuchší júl od začiatku meraní zrážok.

V rámci celého Anglicka zaznamenali v júli v priemere 23,1 milimetra zrážok, čo je pre tento mesiac najmenej od roku 1935. Od začiatku meraní v roku 1836 ide zároveň o siedmy najsuchší júl, píše AFP.

Jeden z distribútorov vody v južnom a strednom Anglicku, spoločnosť Southern Water už oznámila, že od konca tohto týždňa zavádza obmedzenia dodávok. Britská štátna agentúra pre životné prostredie odporúča používať vodu "rozumne" a preto sa očakávajú obmedzenie aj v ďalších regiónoch.

Horúce a suché počasie sa nehodlá vzdať: podľa predpovedí má na budúci týždeň pršať len málo a teploty môžu vystúpiť až na 35 stupňov.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti