Koliesko salámy vydával za prvú fotku bájnej hviezdy Proxima Centauri. Nachytal aj skúsených novinárov

Koliesko salámy vydával za prvú fotku bájnej hviezdy Proxima Centauri. Nachytal aj skúsených novinárov
Plátok choriza vydával za bájnu hviezdu. Zdroj: Twitter/Etienne Klein

Francúzsky vedec Étienne Klein nachytal ľudí falošnou fotografiou hviezdy Proxima Centauri. Na Twitteri totiž koncom júla zverejnil miesto snímky najbližšej hviezdy od Slnka fotografiu španielskej klobásy chorizo. Vedec tak chcel upozorniť na bezmyšlienkovité šírenie neoverených informácií, píše portál televízie ČT24.

Klein však nečakal, že na snímku naletí toľko ľudí. Príspevok totiž zdieľali oveľa viac, než iné skutočné fotografie vesmíru, ktoré v minulosti zverejnil na sociálnych sieťach.

„Chcem sa ospravedlniť tým, ktorých môj hoax, aj keď nebol ničím originálny, mohol šokovať. Chcel som tak iba vyzvať ľudí na opatrnosť ohľadom obrázkov, ktoré – zdá sa – hovoria samé za seba,“ napísal vedec v reakcii na ohlas, ktorý jeho „experiment“ vyvolal.

Klein pri tom využil vlnu popularity spojenú s vesmírnym teleskopom Jamesa Webba, ktorý iba nedávno začal posielať prvé snímky vesmíru s doteraz nevídanou ostrosťou.

„Takéto detaily... Každý deň odhaľujeme nový svet,“ napísal sugestívne v popise fotky údeniny.

„Prekvapilo ma, aký spád to nabralo. Myslel som si, že si ľudia okamžite všimnú, že ide o falošný obrázok,“ uviedol pre AFP Klein, podľa ktorého fotografia oklamala aj skúsených novinárov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti