Rusi sú údajne ochotní vymeniť americkú basketbalistu za ruského väzňa odsúdeného v USA

Zrejme sa chystá výmena väzňov ako z čias studenej vojny. Deň po tom, čo súd v Moskve poslal do väzenia za pašovanie drog slávnu americkú basketbalistku, túto možnosť pripustil Sergej Lavrov. Podľa šéfa ruskej diplomacie by celú záležitosť mali riešiť prezidenti Biden a Putin.

Brittney Grinerová dostala 9-ročný trest väzenia za to, že jej v kufri našli náplne do elektronických cigariet s konopným olejom. Keď ju po vynesení rozsudku odvádzali v putách, povedala len jednu vetu: „Milujem svoju rodinu.“

Už dlhšie sa špekulovalo, že americká basketbalová hviezda sa nechtiac stane tromfom v ruskom rukáve. Američania sa totiž všemožne snažia dostať Grinerovú domov a je im jasné, že to nebude zadarmo. Už pred pár dňami sa vo Washingtone začalo hovoriť o rusko-americkej výmene väzňov. Rusi teraz potvrdili, že téma je na stole. Má to svoje ale.

„Sme pripravení diskutovať, ale iba na úrovni prezidentov Bidena a Putina. Majú na to špeciálny komunikačný kanál. Bez ohľadu na to, čo kto hovorí verejne, tento kanál je pre nás stále relevantný. Ak sa ale Američania opäť rozhodnú všetko riešiť verejne a robiť bombastické vyhlásenia, je to ich vec a ich problém,“ povedal ruský minister diplomacie Lavrov.

Lavrovove slová, ktoré dávajú nádej, že Grinerová si v USA ešte zahrá, zazneli na ázijskom summite v Kambodži, kde bol aj šéf americkej diplomacie Antony Blinken. Politici spolu nekomunikovali, no sedeli za jedným stolom, dokonca len pár metrov od seba. Na záberoch vidno, že to ani jednému z nich nebolo príjemné.

Podľa amerických médií by Grinerovú Washington mohol vymeniť za neslávne známeho obchodníka so zbraňami Viktora Bouta. Ten si v USA odpykáva 25-ročný trest a Rusi ho označujú za politického väzňa. Všetko samozrejme závisí od toho, či Američania s Rusmi nájdu spoločnú reč.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti