Kanaďan skonštruoval najväčšiu robotickú kostru na svete. Verí, že jedného dňa bude jeho robot lietať

Fascinovali ho obrovské filmové roboty a tak si jedného sám postavil. Umelec a strojový inžinier z Kanady napokon skonštruoval najväčšiu robotickú kostru na svete, ktorú dokáže riadiť človek.

Mechanický oblek pre človeka sa nazýva exoskeleton. Kanaďan ho vyrobil najväčší na svete. Jonathan o ňom sníval vyše 20 rokov, keď prvý raz videl v kine film Votrelec od režiséra Jamesa Camerona.

„Je to ohromný pocit, keď si sadáte do tohto obleku, ktorý váži štyritisíc kilogramov a má silu 200 koní. Vždy mám trochu aj strach,“ povedal Jonathan Tippett.

Šikovný mechanik kedysi navrhoval mozgové implantáty a popri tom zháňal milióny na svoj jedinečný projekt. Naplno sa vývoju obleku venuje posledných sedem rokov. Riadiť oceľovú kostru je podľa neho fascinujúce.

„Keď si do stroja sadnem, najskôr sa nemôžem pohnúť. Až keď ho zapnem, začnú fungovať pumpy, prúdiť kvapalina, zvýši sa tlak a zrazu je kostra ako živá. Aj najmenším pohybom ruky sa tento štvortonový kolos hýbe a mám ho úplne pod kontrolou,“ hovorí Jonathan.

S kostrou robí kliky na predných a zadných nohách. Potom spraví drepy a uistí sa, že kostru ovláda. Neskôr môže skúsiť balansovať a nakláňať sa.

Vizionár tvrdí, že už v blízkej budúcnosti budú podobné roboty veľmi žiadané. Porovnáva ich s dnešnými mechanizmami, napríklad bagrami. Predávať ich budú vo veľkom, podobne ako pracovné štvorkolky.

„Exoskeletony budú potrebné v baníctve, poľnohospodárstve, lesníctve a pomôžu aj pri pátraní či záchrane v ťažko prístupnom teréne. Urobia všetko čo dokáže človek, akurát sú 50 krát silnejšie,“ hovorí Jonathan.

Jediným limitom tohto robota je asi len to, že nevie lietať. Na to je totiž príliš ťažký. Inovátor si z toho vrásky nerobí a tvrdí, že jedného dňa zrejme vyrieši aj tento problém. Už teraz totiž pracuje na druhej, ľahšej verzii exoskeletonu.

Reportáž si môžete pozrieť hore vo videu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti