Zahraničné

Sarkozy to s návratom myslí vážne

Nicolas Sarkozy
Zdroj: facebook.com/Nicolas Sarkozy

Podľa exit poll vyhral exprezident vo francúzskych regionálnych voľbách.

Konzervatívna Únia za ľudové hnutie (UMP) bývalého prezidenta Nicolasa Sarkozyho zvíťazila v dnešnom prvom kole ostro sledovaných regionálnych volieb vo Francúzsku. Oznámila to agentúra Reuters s odvolaním sa na exit polly zverejnené po skončení hlasovania. 

UMP a jej spojenci si dovedna v celoštátnom meradle zaistili 29,9 percenta hlasov. Pôvodne favorizovaný pravicový Národný front (FN) Marine Le Penovej zaznamenal podporu 26,3 percenta, uvádza sa v exit polle inštitútu Ifop. 

Podľa iného exitpollu spoločnosti CSA získala UMP spoločne s partnermi až 31 percent, zatiaľ čo NF len 24,7 percenta hlasov. 

V prípade oficiálneho potvrdenia takéhoto výsledku pôjde o nečakanú porážku Le Penovej strany, ktorá mala podľa prevolebných prieskumov v dnešných voľbách zvíťaziť. 

Až na treťom mieste podľa exit pollov skončila vládnuca Socialistická strana (PS) prezidenta Francoisa Hollanda, ktorú v súlade s očakávaniami podporilo len zhruba 20 percent hlasujúcich voličov. 

Volieb v 101 departementoch sa mohlo zúčastniť až 43 miliónov oprávnených voličov, podľa odhadov prišla k urnám len asi polovica z nich. O členoch rád viacerých departementov sa podľa prieskumov definitívne rozhodne až v druhom kole, ktoré je naplánované na 29. marca.

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.