Zahraničné

Vzťahy medzi Gréckom a Nemeckom sa zhoršujú. Črtá sa ďalší spor

Alexis Tsipras potom, ako zložil prísahu
Alexis Tsipras potom, ako zložil prísahu Zdroj: TASR

Grécka vláda žiada kompenzácie vo výške 100 miliónov eur.

Grécka vláda požaduje od nemeckých zbrojárskych podnikov kompenzácie za viac než 100 miliónov eur, pričom ako dôvod uviedla úplatky nemeckých firiem s cieľom získať v krajine kontrakty. Uviedla to agentúra Reuters, ktorej pôvodnú informáciu z nemeckého denníka Bild potvrdil zdroj z gréckeho ministerstva obrany.

Nemecký denník napísal, že nemecko-francúzska spoločnosť Eurocopter, divízia európskeho koncernu Airbus, mala dať gréckym politikom úplatky vo výške 41 miliónov eur s cieľom predať 20 vrtuľníkov NH-90. V ďalšom prípade podľa Bildu nemecké spoločnosti Rheinmetall a STN Atlas Elektronik údajne zaplatili v Grécku 62 miliónov eur, aby získali kontrakty na dodávku ponoriek.

Miliónové kompenzácie

Zdroj z gréckeho ministerstva obrany dnes pre Reuters potvrdil, že Atény budú žiadať od týchto firiem kompenzácie vo výške okolo 100 miliónov eur. Tieto korupčné prípady sú podľa zdroja súčasťou väčšieho vyšetrovania, ktoré zahrňuje aj ďalšie kauzy.

"Ide o viaceré kauzy zahrňujúce aj iné firmy a Grécko dúfa, že celkovo by mohlo získať okolo 500 až 800 miliónov eur," uviedol zdroj z ministerstva obrany.

Predstavitelia Airbusu sa k obvineniam nevyjadrili a hovorca firmy Rheinmetall uviedol, že spoločnosť nemá žiadne informácie o novom vyšetrovaní. V decembri minulého roka jej divízia Rheinmetall Defence Electronics zaplatila pokutu 37 miliónov eur s cieľom ukončiť vyšetrovanie v Nemecku, ktoré súviselo práve s podozrením na úplatky v Grécku.

Vzťahy sa zhoršujú

Vzťahy medzi Nemeckom a Gréckom sa v poslednom období prudko zhoršili, keďže nová grécka vláda chce dohodnúť zmiernenie podmienok v rámci záchranného balíka, zatiaľ čo Nemecko trvá na plnení tých pôvodných.

Práve dnes do Berlína prichádza prvýkrát od nástupu do funkcie grécky premiér Alexis Tsipras. Ako uviedla agentúra DPA, ktorá sa odvolala na zdroje z gréckej vlády, Tsipras plánuje nemeckej kancelárke Angele Merkelovej predložiť zoznam reforiem, ktoré by mali Grécku uvoľniť potrebné miliardy eur zo záchranného balíka.

ATÉNY/BERLÍN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti