Bývalý frontman skupiny Pink Floyd sa zastal Putina. Vojnový zločinec je podľa neho Biden

Bývalý frontman skupiny Pink Floyd sa zastal Putina. Vojnový zločinec je podľa neho Biden
Na snímke britský hudobník, basgitarista, skladateľ a spoluzakladateľ skupiny Pink Floyd Roger Waters vystupuje na koncerte v aréne United Center v americkom Chicagu. Zdroj: TASR/Rob Grabowski/Invision/AP

Spoluzakladateľ legendárnej rockovej skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovore pre CNN označil amerického prezidenta Joea Bidena za vojnového zločinca. Podľa bývalého frontmana Pink Floydu Biden „prilieva na Ukrajine do ohňa“, čo je „obrovský zločin“.

Waters v rozhovore obhajoval kroky Ruska na Ukrajine aj reakciu Číny na návštevu americkej kongresmanky Nancy Pelosiovej. Jeho výroky sa stretli s ostrou reakciou Kyjeva a naopak pochvalou z Moskvy.

Moderátor CNN Michael Smerconish oslovil Watersa s ponukou na rozhovor po tom, čo anglický hudobník počas svojho turné v USA ukázal podobizeň šéfa Bieleho domu s nápisom „vojnový zločinec“.

Waters obvinil Spojené štáty, že vojnu na Ukrajine úmyselne predlžujú a keby chceli, mohla by sa okamžite skončiť. To by však podľa hudobníka museli primäť Volodymyra Zelenského, aby s Rusmi vyjednával. „Keby Biden chcel, vojna by sa skončila už zajtra,“ tvrdí Waters.

Na upozornenie moderátora, že obviňuje stranu, ktorá vojnu nezačala, reagoval kritikou Severoatlantickej aliancie. „Táto vojna je v podstate otázkou akcie a reakcie v súvislosti s tým, ako sa NATO približuje k ruským hraniciam,“ dodal.

Debata sa stočila aj na napätú situáciu medzi Čínou a Taiwanom, ktorá sa ešte viac vyostrila po návšteve predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. Peking na to reagoval masívnym vojenským cvičením. „Taiwan je súčasťou Číny. To je medzinárodným spoločenstvom všeobecne prijímané,“ zdôraznil Waters.

Rozhovor potešil exprezidenta Medvedeva

Rozhovor, pochopiteľne, nepotešil Kyjev. Napríklad ukrajinský veľvyslanec v Rakúsku Oleksander Ščerba označil britského hudobníka za „nemilosrdného, bezcitného a pomäteného človeka„. Waters najskôr tvrdil, že žiadna vojna nebude, pretože na to je Putin príliš chytrý. Teraz je vojna a vy tvrdíte, že má dobrý dôvod,“ napísal Ščerba na Twitteri.

Rozhovor potešil napríklad ruského exprezidenta Dmitrija Medvedeva. „Na Západe sú ešte rozumní ľudia, nech žijú Pink Floyd,“ napísal Medvedev na sociálnej sieti Vkontakte.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti