Zrútil sa Airbus A320 so 150 ľuďmi. VIDEO z miesta tragédie

Dym.jpg

Haváriu nikto neprežil.

Letecká havária v Európe. Vo Francúzskych Alpách sa zrútil Airbus A320. Na palube bolo 144 pasažierov a 6 členov posádky. Lietadlo patrilo nízkonákladovej nemeckej spoločnosti Germanwings. Airbus smeroval z Barcelony do Düsseldorfu.

20:30 - Rozhlasová reportérka Ann-Kristin G. z nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko sa dnes po druhý raz narodila. Dvadsaťjedenročná spolupracovníčka lokálnej rozhlasovej stanice Radio Neandertal bola od piatka súkromne v katalánskej metropole a mala sa vrátiť z Barcelony do vlasti predpoludňajšou linkou spoločnosti Germanwings. Napokon sa však na poslednú chvíľu spoločne s priateľom rozhodla predĺžiť si pobyt v Katalánsku a odletieť do vlasti až večerným spojom.

20:00 - Španielska vláda vyhlásila v reakcii na haváriu nemeckého airbusu v južnom Francúzsku, pri ktorej prišlo o život zrejme viac ako 40 občanov monarchie na Pyrenejskom polostrove, trojdňový oficiálny smútok.

19:04 - Podľa správ, ktoré sa podarilo získať slovenskému rezortu diplomacie je nepravdepodobné, že sa na palube havarovaného Airbusu A320 nachádzali nejakí slovenskí občania.

18:30 - Medzi obeťami je aj rodák z Kazachstanu, basbarytonista düsseldorfskej Nemeckej opery na Rýne Oleg Bryjak. Informovala o tom tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na umelcovu materskú scénu.

Zdroj: TASR

17:02 - Našli jednu z čiernych skriniek.

16:42 - Ďalšie fotografie zo záchranných vrtuľníkov.


16:36 - Predseda vlády SR Robert Fico poslal nemeckej kancelárke Angele Merkelovej a španielskemu predsedovi vlády Marianovi Rajoyovi sústrastné telegramy v súvislosti s haváriou lietadla spoločnosti Germanwings.

„S veľkým zármutkom som sa dozvedel informáciu o dnešnom nešťastí lietadla nemeckých aerolínií Germanwings, následkom ktorého tragicky zahynulo mnoho pasažierov, vrátane občanov Spolkovej republiky Nemecko a Španielskeho kráľovstva," uviedol v telegrame Robert Fico. „Dovoľte mi vyjadriť Vám a všetkým pozostalým obetí tejto tragédie úprimnú sústrasť," napísal slovenský premiér.

16:33 - Z Nemecka smerujú na ťažko dostupné miesto nešťastia traja odborníci Spolkového úradu pre skúmanie leteckých nešťastí a ešte dnes by tam mal pricestovať aj nemecký spolkový minister dopravy Alexander Dobrindt, ktorý by v stredu mal o svojich poznatkoch informovať v Berlíne aj poslancov Spolkového snemu.

16:32 - Francúzsky premiér Manuel Valls pred zákonodarcami uviedol, že v súčasnosti nemožno v súvislosti s nešťastím vylúčiť žiadnu hypotézu. Predseda francúzskej vlády informoval, že v okolí miesta dopadu stroja sa podarilo pristáť posádke jedného z vrtuľníkov.

16:28 - Fotografie trosiek zrúteného lietadla. Na fotke je tiež vidieť, že terén je veľmi náročný.


16:15 - Pomoc ponúkli aj Spojené štáty americké.

16:10 - Prvú snímku z miesta nehody zverejnil na Instagrame horský záchranár Menno Boermans.


15:45 - Polícia tvrdí, že na palube lietadla bolo 60 žien, 82 mužov a dve deti, okrem šiestich členov posádky.

15:43 - Francúzsky premiér Manuel Valls potvrdil, že vrtuľníku sa podarilo pristáť v blízkosti miesta tragédie. Nenašli žiadnych preživších. Počasie sa v tejto oblasti zhoršilo. Gilbert Sauvan za potvrdil, že lietadlo sa rozpadlo na množstvo kusov. Ten najväčší možno prirovnať k veľkosti osobného auta.

15:41 - V okolí miesta tragédie je 500 členov záchranného tímu. Pomáhajú im aj miestni obyvatelia.

Zdroj: TASR

15:02 - Zatiaľ nie je známe, či na palube dopravného lietadla nemeckej nízkorozpočtovej spoločnosti Germanwings, ktoré sa dnes zrútilo vo francúzskych Alpách, boli aj nejakí Slováci. "Verifikuje sa zoznam pasažierov, hneď ako budeme vedieť podrobnosti, budeme verejnosť informovať prostredníctvom sociálnych sietí a médií," uviedol pre TASR riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Peter Susko.

15:01 - Prokurátor v Marseille sa rozhodol začať vyšetrovanie tragédie.

14:50 - "Už sa im nedá pomôcť. Všetci sú mŕtvi," povedal pre agentúru AFP jeden z policajtov.

14:48 - Informácie o počte nemeckých žiakov sa stále líšia. Denník Bild tvrdí, že ich bolo 16 a sprevádzali ich dve učiteľky z gymnázia Josepha Königa.

14:45 - Napriek prvotným informáciám o tiesňovom volaní pred nehodou spoločnosť Germanwings tvrdí, že posádka lietadla žiadne nevydala.

14:36 - Miestny majiteľ blízkeho kempu Pierre Polizzi tvrdí, že ešte pred nehodou vydávalo lietadlo sériu čudných zvukov. "Najskôr som si myslel, že sú to stíhačky, ale žiadne som nevidel," povedal.

14:34 - Podľa španielskej televízie bolo na palube lietadla nemeckých 20 školákov, ale podľa novinárky z The Local Spain ich bolo 15 a vracali sa z výletu z Katalánska.

14:23 - Do rozľahlej oblasti vyslali záchranárov na SUV, štvorkolkách. Pomáhať im budú aj pátracie psy.

14:14 - Medzi obeťami by mali byť aj dve bábätká zo Španielska. Hovorí sa aj o niekoľkých Turkoch.

14:00 - Spoločnosť Germanwings oficiálne potvrdila, že ich lietadlo Airbus A320 skutočne spadlo.

13: 56 - Niekoľko kilometrov od nehody nasadajú do vrtuľníkov záchranné a bezpečnostné zložky.


13:48 - Posledné slová pilota boli: "Emergency, emergency" potvrdili francúzske orgány.

13:41 - Trasa spadnutého lietadla Airbus A320 spoločnosti Germanwings.


13:20 - Spoločnosť Germanwings zmenila svoje farebné logo na čiernosivé.


13:18 - Na palube lietadla bolo zrejme 45 Španielov, ostatní boli pravdepodobne nemeckej národnosti. Zatiaľ to nie je oficiálne potvrdené.

13:03 - Trosky dopravného lietadla, ktoré sa dnes zrútilo vo francúzskych Alpách, sa nachádzajú vo výške 2000 metrov nad morom. Terén je ťažko dostupný, o čom svedčí aj toto staršie video.

13:00 - Spoločnosť Germanwings usporiada o 15.00 tlačovú konferenciu, kde by mali oznámiť mená cestujúcich. Lufthansa ešte nepozná príčinu nehody. Verí, že sa nájdu aj živí cestujúci.

12:52 - Na miesto mieri aj 150 miestnych policajtov z Digne-les-Bains.

12:47 - Posádka jednej z helikoptér hlási, že našli prvé trosky a telá obetí.

12:44 - Najväčším leteckým nešťastím vo Francúzsku bola nehoda DC10 z Turkish Airlines. Lietadlo havarovalo 3. marca 1974 krátko po štarte z letiska Orly. Zomrelo 346 ľudí.

12:37 - Takto vyzerá oblasť Prads-Haute-Bléone, v blízkosti ktorej malo lietadlo spadnúť. ide o ťažko prístupný terén. Na miesto trvá cesta niekoľko hodín pešo. Do oblasti sa dostane len niekoľko helikoptér. Polícia už vyzvala ľudí, aby nechodili na miesto nešťastia, aby nebránili prístupu bezpečnostným a záchranným zložkám.


12:35 - Ide o najväčšie letecké nešťastie v Európe od nehody Concordu v Gonesse, ktorá sa stala 25. júla 2000. Na palube lietadla vtedy zomrelo 113 ľudí.

12:32 - Letoví kontrolóri pre tragickú nehodu odvolali avizovaný stredajší štrajk.

12:31 - Podľa niekoľkých zdrojov lietadlo narazilo na masívny vrchol de l´Estrop. Ide o najvyšších vrchol Provensálskych Álp s nadmorskou výškou 2 961 m.

12:26 - Francúzsky premiér Manuel Valls podľa agentúry Reuters uviedol, že sa obáva, že si pád lietadla vyžiadal do 150 obetí na životoch. "Príčiny havárie, samozrejme, ešte nepoznáme. Vzhľadom na podmienky havárie sa obávame, že zahynulo 142 až 150 pasažierov a členov posádky," uviedol Valls. Premiér zároveň doplnil, že zvolal ministerský krízový štáb, ktorý pomôže koordinovať následky tejto udalosti. Valls vyslal na miesto incidentu ministra vnútra Bernarda Cazeneuva.

12:21 - Francúzsky prezident Hollande vyjadril smútok a ľútosť nad tragédiou.


Prezident Hollande povedal, že letecké nešťastie nikto neprežil.

12:11 - Spoločnosť Germanwings informovala na svojom Twitteri, že akonáhle budú mať k dispozícii viac informácií, hneď dajú vedieť médiám.

12:10 - Stránka Flightradar24 tvrdí, že tento typ Airbusu 320 D-AIPX so sériovým číslom 0147 patrí medzi najstaršie. Lieta od roku 1990.
PARÍŽ/tvnoviny.sk, nt, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti