Na svete okrem vojny zúria aj viaceré spory. Jeden z nich už prerástol do ozbrojeného konfliktu

Na svete okrem vojny zúria aj viaceré spory. Jeden z nich už prerástol do ozbrojeného konfliktu
Ilustračná snímka útoku.

Svet už takmer pol roka s napätím sleduje vývin situácie na Ukrajine, kde od 24. februára pretrváva ruská invázia. Za uplynulých šesť mesiacov však vyskočili v rôznych kútoch planéty ďalšie konflikty. Platí to v prípade Náhorného Karabachu, ktorý je od sovietskych čias formálne súčasťou Azerbajdžanu, no žijú tam prevažne Arméni. Azerbajdžanská armáda oznámila, že prevzala kontrolu nad niekoľkými strategickými výšinami v tomto spornom regióne.

Ďalším ohniskom napätej situácie je okolie Taiwanu, kde v posledných dňoch dochádza k vojenským cvičeniam zo strany Číny. Jej armáda pri manévroch nacvičovala nielen námornú a vzdušnú blokádu Taiwanu, ale aj jeho možné dobytie.

Prečítajte si tiež:

​Najnovšie sa vystupňovalo napätie na Blízkom východe. Izrael od piatka (5. 7.) podnikal intenzívne letecké a delostrelecké útoky na ciele Palestínskeho islamského džihádu v Gaze, palestínski militanti medzitým vystrelili na Izrael takmer tisíc rakiet. Aktuálne medzi oboma stranami platí prímerie.

Vzhľadom na posledné skúsenosti sa viacerí obávajú, či sa nedočkáme ďalšej vojny podobných rozmerov, akú vidíme u našich východných susedov.

Nie je dôvod na paniku

Podľa Josefa Krausa z Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne však všetky tri konflikty spolu nesúvisia. „Do určitej miery ide o náhodu v načasovaní a treba myslieť na to, že sa ťahajú dlhodobo. V prípade Náhorného Karabachu je to 30 rokov, konfliktu v Gaze trvá zhruba sedem desaťročí. To, čo sa aktuálne deje medzi Čínou a Taiwanom, je z môjho pohľadu chvíľková eskalácia v situácii, ktorá trvá od konca druhej svetovej vojny,“ uviedol pre tvnoviny.sk.

Najvážnejšie to podľa neho vyzerá v Gaze. „Z týchto troch spomenutých konfliktov sa do ozbrojeného dostal ako jediný, keďže tam skutočne dochádza k použitiu zbraní. V prípade situácie na Ďalekom východe nepredpokladám, že to zájde za politickú a diplomatickú hranicu. Ani samotná komunistická Čína nechce stupňovať napätie vykonaním útoku na Taiwan, pretože na to nemá vojensky a zároveň Taiwan má obrovskú podporu zo strany USA,“ ozrejmil Kraus.

Prečítajte si tiež:

​Ako vysvetlil, v prípade Náhorného Karabachu vyzerá byť situácia v podstate vyriešená. „Arménsko nemá silu na revíziu tohto výsledku. Maximálne to môže skončiť určitými cezhraničnými prestrelkami.“

Kraus na záver upokojil, že v súčasnosti nie je dôvod na obavy. „Nedá sa predpokladať, že by sa všetky tieto konflikty prepojili a vznikla by z toho tretia svetová vojna. Ani jeden z nich totiž nie je vo vysokej eskalačnej fáze.“

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti