Po troch dňoch násilia nastal mier. Konflikt medzi Izraelom a Gazou má 44 obetí vrátane detí

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Trojdňový násilný konflikt medzi Izraelom a militantnou organizáciou PIJ v pásme Gazy si vyžiadal 44 obetí a 360 ľudí utrpelo zranenia. O život prišlo aj 15 detí a štyri ženy, informuje agentúra DPA. 

Obe strany nateraz zložili zbrane. Od nedele večera neboli na Izrael z pásma Gazy vypálené žiadne rakety. Izraelská armáda takisto neuskutočnila útoky na nové ciele. Izrael čiastočne otvára hraničné priechody a plánuje prehodnotiť bezpečnostné opatrenia. 

Prímerie sprostredkované Egyptom vstúpilo do platnosti v nedeľu o 23.30 h miestneho času. Židovský štát podnikal intenzívne letecké a delostrelecké útoky na ciele PIJ v pásme Gazy od piatka. Palestínski militanti medzitým vystrelili na Izrael takmer 1000 rakiet. Ide o najhoršiu eskaláciu bojov v Gaze od 11-dňovej vojny medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas z vlaňajšieho mája. Boje aj vtedy ukončilo prímerie sprostredkované Káhirou. 

Prečítajte si tiež:

​Izrael otvoril hraničné priechody

Izrael v pondelok opätovne otvoril dva hraničné prechody s pásmom Gazy. Cez hranice už prešli nákladné automobily s palivom a zásobami, informovala agentúra AFP. 

Izrael otvoril priechody Erez a Kerem Šalom, ktoré úrady zatvorili minulý pondelok. Priechody zatvorili po zadržaní predstaviteľa PIJ v Predjordánsku a ako dôvod uviedlo obavy bezpečnosť. 

Uzatvorenie priechodov viedlo k nedostatku dodávok paliva a jediná elektráreň v pásme Gazy v sobotu prestala pracovať. Elektráreň by mala opäť naplno fungovať v pondelok.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti