Poliaci vítali americký konvoj. Deti liezli na obrnené transportéry

Poliaci vítajú vojenský konvoj
Poliaci vítajú vojenský konvoj Zdroj: TASR

Armádne vozidlá USA sa v nedeľu vydali z Estónska na domovskú základňu v Nemecku.

Stovky obyvateľov mesta Bialystok na východe Poľska sa zhromaždili dnes v uliciach, aby mohli privítať americký vojenský konvoj, ktorý sa vracia cez východnú Európu na domovskú základňu v Nemecku. Informovala o tom agentúra AP.

V Bialystoku privítali desiatky amerických armádnych vozidiel deti, ktoré liezli na obrnené transportéry typu Stryker a ponúkali vojakom suveníry zo svojho regiónu. Miestni obyvatelia jednotkám na znak utvrdenia spojenectva v Severoatlantickej aliancii tlieskali.

„Skutočne to pre nás veľa znamená," povedal pre AP jeden z prítomných Poliakov. „Vidíme, že nie sme sami, že je tu niekto, kto nás ochráni," konštatoval. Obyvateľov východnej časti Poľska znepokojuje ozbrojený konflikt na Ukrajine, ktorý ohrozuje ich bezpečnosť.

Desiatky armádnych vozidiel USA s vojakmi sa vydali v nedeľu v rámci akcie Dragoon Ride (Dragúnska jazda) z Estónska na cestu dlhú takmer 2000 kilometrov, ktorá smeruje na základňu v nemeckom meste Vilseck. Konvoj americkej armádnej pechoty vstúpil na územie Poľska už v pondelok.

Sprievod vozidiel bude medzi 29. marcom a 1. aprílom prechádzať aj Českou republikou, kde má už teraz svojich odporcov.

Zdroj: TASR

Zdroj: TASR

Zdroj: TASR

BIALYSTOK/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti