Výpovede pútnikov, ktorí prežili haváriu v Chorvátsku: „Niektorí ľudia vedeli, že umierajú“

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Tragická cesta na pútnické miesto v Chorvátsku. Pri havárii autobusu na diaľnici A4 v smere na hlavné mesto Záhreb zahynulo 12 ľudí, niektorí zranení stále bojujú o svoj život. V autobuse sa v čase nehody (6. 8.) nachádzalo 44 cestujúcich, ktorých cieľom bolo bosnianske Medžugorie. Do cieľa im chýbalo približne šesť hodín.

O hroznom zážitku prehovorili prví preživší, o ktorých sa starajú v chorvátskych nemocniciach. Pani Beáta cestovala so svojou matkou, o ktorej teraz nemá takmer žiadne informácie. Vie len, že nehodu prežila. 

„Bolo to hrozné. Počula som zavýjanie, stonanie. Niektorí ľudia vedeli, že umierajú,“ prezradila zranená Beáta pre poľský Fakt. „Mnohí cestujúci boli doslova rozdrvení. Je ťažké vidieť muža bez kože na tvári. Bol to šok, nedá sa to ani opísať,“ spomína. 

Beáta mala šťastie. Má zlomenú pravú lopatku, poranenú nohu a modriny po celom tele. Tvrdí, že to nie je nič v porovnaní s tým, čo zažili iní účastníci zájazdu. Teraz leží v nemocnici v Záhrebe, kde už pôsobia aj lekári a psychológovia z Poľska.  

Prečítajte si tiež:

​Pani Žofia ďakuje Bohu 

V autobuse s pútnikmi sedela aj pani Žofia. Nehodu si veľmi nepamätá, pretože v tom čase spala. „Zrazu som pocítila náraz a letela som dopredu. Zastavilo ma až sedadlo vodiča,“ uviedla pre Fakt. „Sedela som s jednou pani, no neviem kde je a v akom je stave,“ dodala s tým, že to bol desivý pohľad. Počula výkriky a stonanie a nikdy nezabudne na to, ako oddeľovali živých od mŕtvych. 

Pani Žofia leží v chorvátskej nemocnici s ďalšími zranenými. Rada by sa čo najskôr vrátila do Poľska. „Mám dobrého syna, ktorý sa o mňa postará. Bývam len s ním. Doma si oddýchnem,“ povedala novinárom. 

Predná časť autobusu bola úplne rozdrvená 

Nehodu prežil aj pán Roman, no utrpel viaceré zranenia. „Bolí ma hlava, bolí ma hrudník, keď dýcham. Bolí ma aj noha. Cestovali sme dlho z Varšavy. Išli sme do Medžugoria, v autobuse nás bolo veľa. Nepamätám si moment nešťastia,“ povedal. Ostatných ľudí v autobuse nepoznal. 

Pani Barbara si pamätá z nehody len záblesky. „Počula som výkriky a cítila som, kedy zišiel autobus z cesty. Nepamätám si, čo sa tam stalo,“ uviedla pre poľskú televíziu TVN24. V čase nehody sa nachádzala uprostred vozidla, ktorého predná časť bola úplne zničená. „Možno je lepšie, že si celú nehodu nepamätám. Dúfala som, že cesta bude v poriadku a dostaneme sa na miesto. Bohužiaľ, neskončilo sa to tak, akoby sme chceli.“ 

Presná príčina nešťastia zatiaľ nie je známa. Čaká sa na výsledky pitvy vodiča. Polícia zatiaľ predpokladá, že išlo o mikrospánok.    

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti