Zahraničné

Mladú ženu krivo obvinili a zmasakrovali v centre Kábulu

19_afgankaweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Bili ju palicami, zhodili zo strechy, prešli autom, telo zapálili a hodili do rieky. Celý incident si pritom nahrávali na mobily.

Otrasný prípad sa stal v metropole Afganistanu, neďaleko prezidentského paláca a pred zrakmi polície. Tragédia neostala bez odozvy a Kábul zaplnili tisíce ľudí, ktorí žiadajú pre vinníkov najvyšší trest. Len 27-ročná žena obvinila jedného z duchovných, že podvádza veriacich. On, aby si zachránil prácu, vyhlásil, že spálila Korán. Farchunda (27) pritom bola hlboko veriaca a sama vyučovala náboženstvo.

Bili ju palicami, zhodili zo strechy, prešli autom, telo zapálili a hodili do rieky.

Sfanatizovaný dav ju chytil, najprv bil palicami a potom ju zhodili zo strechy, prešli autom, telo zapálili a hodili do rieky. Celý incident si pritom nahrávali na mobily. Polícia neurobila vôbec nič.

"Toto nemá nič spoločne s ľudskosťou. Všetci sa len prizerali a nikto nepomohol," protestujúci Najla Habibyaar.

Obeť už medzičasom pochovali, hnev voči ľahostajnosti úradov však nevyprchal. Aj preto sú Afganci v uliciach a žiadajú pre vinníkov tvrdé tresty: "Mali by ich obesiť na verejnosti a spáliť, musia zomrieť tak, ako ona," tvrdí Salma Jan z davu protestujúcich.

Minister vnútra odvolal už 14 policajtov a v cele sedí už aj 18 ľudí, ktorí sa na lynčovaní podieľali. A evidentne svoj čin neľutujú. Afganské ženy už dlhšie poukazujú na porušovanie ľudských práv. Väčšinu rodín ovládajú muži, podľa najprísnejších pravidiel koránu. Svadby sa dohadujú vopred. Dcéru pokojne zabije aj vlastný otec, ak má pocit, že sa pozrela napríklad na suseda.


KÁBUL/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.