Otepľovanie v praxi: Na miestach, kde ste mohli lyžovať celý rok, takmer nie je sneh

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tam, kde sa turisti v lete chodili schladiť, či dokonca si zalyžovať, teraz tečú potôčiky a rastie tráva. To, že alpské ľadovce sa roztápajú, vieme už dávno. No nikto nepredpokladal, že sa to bude diať takto rýchlo. V Zermatte bolo pred pár dňami 30 stupňov Celzia. Vo výške štyritisíc metrov pršalo.

Slávne lyžiarske stredisko pod Matterhornom, kde sa dá lyžovať 365 dní v roku, je dnes takmer bez snehu.

Švajčiar, ktorý tu roky pracuje ako vlekár, si takéto leto nepamätá. Pred dvoma týždňami tu museli prerušiť lyžiarsku sezónu. Lanovky pre turistov premávajú, no vleky pre lyžiarov nie. Slalomári, ktorí tu trénovali, sa museli presunúť inam. No ani v ostatných alpských krajinách podmienky nie sú ideálne.

Situáciou sa, samozrejme, zaoberajú aj švajčiarski vedci, ktorí ľadovce sledujú už tri dekády a porovnávajú satelitné snímky z jednotlivých rokov. Je podľa nich úplne zjavné, že snehu a ľadu je čoraz menej. Dokazujú to aj merania glaciológov, ktorí zaznamenali tento rok dokonca rekord. V negatívnom zmysle slova.

„Za toto leto sa hrúbka ľadu na vrcholoch stenčila asi o dva metre, čo je extrém, pretože priemer po iné roky bol meter za jedno leto. No a teraz sú to už dva metre a pritom je leto len v polovici,“ opisuje glaciológ Andreas Linsbauer.

Topenie ľadovcov malo toto leto aj tragické následky, keď sa začiatkom júla odtrhol z talianskej Marmolady kus ľadu s rozmermi 80 krát 25 metrov a o život prišlo 11 ľudí vrátane dvoch českých horolezcov. Krátko po tomto incidente sa na vrchole objavili ďalšie veľké praskliny, pre ktoré je celá oblasť doteraz uzavretá.

Viac v reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.