Zahraničné

Jeremy Clarkson dostal výpoveď. Nepomohlo ani milión podpisov

Jeremy Clarkson
Jeremy Clarkson Zdroj: Profimedia.sk

Clarkson bol jednou z najpopulárnejších osobností televíznej stanice BBC. Je povestný svojimi štipľavými narážkami a neuznávaním politickej korektnosti.

Britská verejnoprávna televízna a rozhlasová spoločnosť BBC dala výpoveď obľúbenému, avšak kontroverznému moderátorovi Jeremymu Clarksonovi po dôkladnom vyšetrení jeho útoku na producenta.

Generálny riaditeľ BBC Tony Hall uviedol, že rozhodnutie nepredĺžiť zmluvu s Clarksonom prijali "s veľkou ľútosťou", podľa jeho slov však moderátor "prekročiť hranice" slušnosti.

Jeremy Clarkson dostal výpoveď aj napriek tomu, že televízií BBC zarobil v priemere 59,8 miliónov eur ročne. Televízia na ňom však tiež nešetrila. Moderátor si každý rok prilepšil o 1,4 milióna eur. Domov však priniesol každoročne aj dividendy z akcií. V roku 2012 na dividendách zarobil 6,5 milióna a na akciách takmer 12 miliónov eur.

Televízia potrebuje výrazné a rozličné hlasy, ale nemôže to byť za každú cenu

„Toto rozhodnutie by nemalo v žiadnom prípade zľahčiť prínos Jeremyho Clarksona, ktorý mal pre BBC," citovala Halla tlačová agentúra DPA. „Bol som vždy veľkým fanúšikom jeho práce a Top Gearu. Jeremy je obrovský talent. Aj keď opúšťa BBC, som si istý, že bude naďalej zabávať, burcovať a rozveseľovať divákov ešte po mnohé roky.“

Hall zdôraznil, že televízia potrebuje „výrazné a rozličné hlasy, ale nemôže to byť za každú cenu“. „Podľa mňa prekročil hranice. Nemôže existovať pravidlo pre jedného a iné pravidlo pre druhého, diktované či už jeho postavením alebo vzťahmi s verejnosťou a komerčnými úvahami,“ dodal Hall.

Clarksona (54) tento mesiac odvolali z moderovania veľmi sledovaného motoristického programu Top Gear televízie BBC po jeho hlučnej hádke so zástupcom producenta Oisinom Tymonom, ktorého moderátor aj fyzicky napadol. Údajne sa veľmi rozčúlil, keď nedostal neskoro večer v hoteli, kde filmový štáb počas nakrúcania býval, teplý steak, ale iba studený nárez.

Viac než milión jeho fanúšikov podpísalo po jeho odvolaní online petíciu s výzvou, aby BBC Clarksona do programu Top Gear vrátila. Moderátor mal podobné excesy už v minulosti, pre ktoré bol zo strany televízie „v podmienke“. Napríklad v roku 2009 nazval vtedajšieho britského premiéra Gordona Browna počas tlačovej konferencie v austrálskom Sydney „jednookým škótskym idiotom“.

„V zápale som vyslovil poznámku o vzhľade premiéra, za ktorú sa po zamyslení ospravedlňujem," uviedol následne vo vyhlásení. Clarksonove výroky kritizovali politici aj Kráľovský národný inštitút pre slepcov. Top Gear sa podľa oficiálnych údajov vysiela v približne 170 krajinách sveta a sleduje ho týždenne 350 miliónov divákov. Top Gear patrí medzi najvýnosnejšie programy BBC.

Clarkson bol jednou z najpopulárnejších osobností televíznej stanice BBC. Je povestný svojimi štipľavými narážkami a neuznávaním „politickej korektnosti“. Niet pochýb o tom, že sa oňho konkurenčné televízie pobijú. Je možné, že prijme ponuku niektorej americkej televízie.

LONDÝN/TASR, TELEGRAPH.co.uk - aktual.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti