Slovensko najmenej recykluje v celej EÚ

Kmotričky - plač z kontajnera
Zdroj: kmotricky.sk

Občania SR v roku 2013 vyprodukovali 304 kilogramov odpadkov na osobu.

Množstvo komunálneho odpadu na osobu v Európskej únii v roku 2013 predstavovalo 481 kilogramov, čo znamená pokles o 8,7 percenta v porovnaní s rekordným rokom 2002, keď jeden Európan vyprodukoval až 527 kilogramov odpadov. Uviedol to dnes Eurostat, štatistický úrad EÚ.

Európska komisia v tejto súvislosti upozornila, že v priemere EÚ bolo zo 481 kilogramov komunálneho odpadu až 470 kilogramov spracovaných, čo znamená recykláciu odpadov, ich použitie vo forme kompostu, spálenie alebo uloženie na skládkach. Dobrou správou je, že podiel recyklovaného alebo kompostovaného komunálneho odpadu v EÚ stále rastie - od 18 percent v roku 1995 po 43 percent v roku 2013.

Podľa zverejnených štatistík odobrali 31 percent odpadov skládky, 28 percent išlo na recyklovanie, 26 percent bolo spálených a najmenej, 15 percent, išlo do kompostu.

Množstvá vyprodukovaného komunálneho odpadu sa značne líšia od jednej krajiny ku druhej. V tomto rebríčku boduje Rumunsko, kde bolo iba 272 kilogramov odpadkov na osobu, menej ako 300 kilogramov bolo aj v Estónsku a Poľsku, potom nasledovalo Slovensko (304 kg) a Česká republika (307 kg). Na opačnom konci stupnice sa ocitlo Dánsko (747 kg), s viac ako 600 kilogramami odpadkov na osobu nasledovali najmä Luxembursko, Cyprus a Nemecko.

Komisia však upozornila, že rozdielny prístup členských krajín k spracovaniu komunálneho odpadu čiastočne vysvetľuje rozdiely medzi nimi. Kým napríklad Slovinsko dokáže recyklovať 55 percent a Nemecko 47 percent odpadov, Slováci sú na tom so štyrmi percentami najhoršie zo všetkých členských krajín.

Občania SR v roku 2013 vyprodukovali 304 kilogramov odpadkov na osobu, z toho bolo 278 kilogramov spracovaných, najmä však v podobe pozemných skládok (77 percent) a potom ich spálením (12 percent). Osem percent odpadkov sme dokázali zaradiť do kompostu a iba štyri percentá recyklovať.

BRUSEL/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti