Zahraničné

Vandali poškodili provizórny pomník zastreleného Borisa Nemcova

Boris Nemcov bol za vlády Borisa Jeľcina v 90. rokoch vicepremiér.
Boris Nemcov bol za vlády Borisa Jeľcina v 90. rokoch vicepremiér. Zdroj: TASR

Páchatelia si svoje počínanie aj odfotografovali a zábery rozšírili prostredníctvom internetových sociálnych sietí.

Vandali z radov ruských nacionalistov poškodili provizórny pomník zastreleného opozičného politika Borisa Nemcova v centre Moskvy, oznámila dnes agentúra AP. Nemcova zastrelili v noci na 28. februára niekoľko desiatok metrov od hradieb Kremľa, keď sa so svojou ukrajinskou priateľkou po Veľkom moskovskom moste vracal do svojho bytu.

Stúpenci zavraždeného politika umiestnili na mieste vraždy jeho fotografie, kytice kvetov a tabuľku s nápisom „Nemcovov most". Provizórny pamätník sa stal tento týždeň terčom útoku skupiny údajných ruských „vlastencov", stúpencov separatistov na východe Ukrajiny.

Vandali polepili pomník nálepkami s nápisom „Zradca ruských záujmov" a tabuľku s nápisom posprejovali a rozlámali. Nemcovovi priaznivci útok rozhorčene odsúdili a pamätník rýchlo obnovili do pôvodnej podoby.

Páchatelia si svoje počínanie aj odfotografovali a zábery rozšírili prostredníctvom internetových sociálnych sietí. K útoku na pamätník sa neskôr prihlásila pochybná prokremeľská skupina s názvom Občianske hnutie juhovýchodnej Ukrajiny (SERB). Podľa vyjadrenia samotných vandalov malo ísť o reakciu na snahy o premenovanie Veľkého moskovského mosta na Nemcovov most, uviedla televízia BBC.

Boris Nemcov je najprominentnejším kritikom Kremľa zavraždeným za ostatných 15 rokov, čo je pri moci ruský prezident Vladimir Putin.

MOSKVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti