Putin je až príliš zdravý, tvrdí šéf CIA. Takto vznikli fámy o dvojníkoch a jeho zlom zdravotnom stave

Putin je až príliš zdravý, tvrdí šéf CIA. Takto vznikli fámy o dvojníkoch a jeho zlom zdravotnom stave
Ruský prezident Vladimir Putin prichádza na stretnutie s tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom v čiernomorskom letovisku Soči. Zdroj: Profimedia.sk

Sociálne siete aj bulvárne médiá zaplavili neoverené správy o údajnom zlom zdravotnom stave ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý z tohto dôvodu využíva služby minimálne jedného dvojníka.

Žijeme v časoch, keď je vojnová propaganda všadeprítomná a nie každá správa sa dá dôveryhodne overiť. Podobne je to aj s fámami a špekuláciami o zdravotných problémoch, či dokonca nevyliečiteľnej choroby v prípade ruského prezidenta.

Prečítajte si tiež:

„O zdravotnom stave Vladimira Putina sa špekuluje zhruba od roku 2007. Dohady spôsobila zmena jeho výzoru, čo sa pripisovalo aj plastickým operáciám. V roku 2009 sa síce ruský prezident priznal, že spadol z koňa, no zľahčoval to a tvrdil, že sa mu nič nestalo. Odvtedy sa však hovorí, že si pri tom incidente poranil chrbát. Bolo to vidieť aj na jeho opatrnej chôdzi. Hovorilo sa, že pre bolesť nemôže spať," priblížil pre TVNOVINY.sk obdobie, počas ktorého vznikali prvé fámy Ondřej Soukup, komentátor českého denníka Hospodářske Noviny.

Investigatívni novinári z portálu Projekt sa vtedy podľa Soukupa snažili vypátrať, kto cestuje s Vladimirom Putinom na zahraničné cesty. Zistili, že súčasťou jeho výpravy sú aj viacerí lekári.

Okrem ortopéda s Putinom pravidelne cestoval aj odborník z oblasti onkológie. To však vzhľadom na vek ruského prezidenta nebolo až také prekvapivé, podotýka Soukup, ktorý v minulosti pôsobil aj ako dopisovateľ HN.cz v Moskve.

Je to vôbec Putin?

Špekulácie o Putinovom zdraví sa opäť rozvírili po prezidentovej návšteve Iránu. Išlo o jednu z mála zahraničných ciest, ktorú Putin podnikol od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Generálmajor Kyrylo Budanov pre ukrajinský magazín 1+1 naznačil, že na palube lietadla mieriaceho na Blízky východ nebol ruský prezident, ale jeho dvojník
„Pozrite sa, prosím, na moment Putinovho odchodu z lietadla. Je to vôbec Putin?“ poznamenal tajomne.

Vzápätí priživil tieto dohady aj predstaviteľ Hlavnej správy rozviedky Ministerstva obrany Ukrajiny Vadym Skibickyj.

Putin „nie je fyzicky ani mentálne v dobrom zdravotnom stave" a členovia jeho užšieho kruhu začali „panikáriť pre jeho zdravie", povedal Skibickyj v rozhovore pre denník The Telegraph.

„Používa veľa dvojníkov... a niekedy je ťažké odhaliť, či je to skutočný Putin, alebo niekto, kto ho nahrádza," uviedol.

Napriek rôznym tvrdeniam o Putinovom zlom zdravotnom stave Skibickyj dodal, že šéf Kremľa vytrvalo vedie vojnu na Ukrajine a „pravdepodobne sa tak skoro nezastaví“.

Od februárového spustenia ruskej invázie na Ukrajinu bol Putin (69) terčom množstva správ, že je už možno mŕtvy, a ak nie, tak trpí rôznymi ochoreniami - od rakoviny až po Parkinsonovú chorobu.

Vladimir Putin sa pravou rukou pridrdržiava stola počas stretnutia s ministrom obrany Sergejom Šojguom. Zdroj: Profimedia.sk

​V médiách v máji 2022 kolovali zábery z Putinovho pracovného stretnutia s ministrom obrany Sergejom Šojguom, počas ktorého sa ruský prezident pravou rukou pridržiaval stola.  

Fakt, že Putin nepoužíval pravú ruku, sa dá celkom uspokojivo vysvetliť. Podľa bezpečnostná analytičky Ivany Stradnerovej to môže súvisieť s Putinovou minulosťou, keď pracoval ako agent KGB.

„Profiléri zvyčajne spájajú tento zvyk s jeho časom v ruskom spravodajstve, pretože jedna ruka je vždy blízko k zbrani. Je zrejmé, že je ťažké zbaviť sa zvláštnych návykov,“ uviedla expertka pre portál Startitup.

O Putinovom zdraví a milenkách sa v Rusku nežartuje

Kremeľ tvrdenia o zhoršenom zdravotnom stave prezidenta Putina opakovane odmieta. Podľa jeho hovorcu Dmitrija Peskova ide o falošné správy, ktoré v posledných mesiacoch šírili ukrajinskí, americkí a britskí informační „špecialisti".

Dohady odmietol koncom júla aj riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns. „Pokiaľ vieme, je až príliš zdravý," reagoval na Putinov stav.

Prečítajte si tiež:

Putinovo zdravie a súkromný život sú v Rusku nedotknuteľnými témami a takmer nikdy sa o nich verejne nediskutuje.

„Médiá v Rusku si komentovať zdravotný stav či súkromie Vladimira Putina nemôžu dovoliť. Svoje o tom vedia redaktori denníka Moskovská pravda, ktorý začal vychádzať v roku 2010. Hneď počas tretieho týždňa existencie vydali článok, v ktorom rozoberali Putinov zdravotný stav aj jeho údajnú milenku. V priebehu 24 hodín bola celá redakcia rozprášená a majiteľ sa musel ospravedlniť a okamžite stiahol celý náklad z tlače. Jednoducho, je to vec, o ktorej sa v Rusku nežartuje,“ vysvetlil Soukup.

Prečítajte si tiež:

Dvojníkov, ktorých mal aj Stalin, vraj Putin odmietol

Teória o Putinovom dvojníkovi sa šíri už nejaký čas. V minulosti sa objavila napríklad pri tvrdení, že šéf Kremľa pôjde na operáciu spojenú s údajnou onkologickou diagnózou a v tej dobe bude vládnuť práve jeho dvojník.   

Putin síce priznal, že počas obdobia najvážnejších teroristických hrozieb na začiatku storočia mu bolo odporúčané, že by ho mohol nahradiť dvojník pri udalostiach, pri ktorých by mohla byť ohrozená hlava štátu, no táto myšlienka bola raz a navždy zamietnutá. Dôvody, prečo ponuku použiť osobného dvojníka odmietol, bližšie nepriblížil.

„Falošného Putina“ údajne prezradili odlišné uši.

Prezradili ho uši? Zdroj: Twitter

​Správy o dvojníkoch ruského prezidenta najčastejšie zverejňuje britský bulvár. Denník Daily Star nedávno priniesol aj údajné tvrdenie britských spravodajcov z MI6, ktorí mali vyhlásiť, že nevedia, či je ruský prezident ešte medzi živými.

„Putin je veľmi chorý a keď zomrie, jeho smrť bude utajovaná niekoľko týždňov, ak nie mesiacov. Predpokladá sa, že Putin v minulosti zamestnával dvojníkov, keď mu nebolo dobre, a Kremeľ by to mohol robiť aj teraz,“ mali povedať pre Daily Star.

Prečítajte si tiež:

​Dôvodom utajovania Putinovej smrti by podľa spravodajcov mala byť obava, že generáli by začali protestovať proti vojne na Ukrajine a chceli by sa stiahnuť.

Údajné dôkazy o tom, že šéf Kremľa používa dvojníkov, sa objavujú pravidelne. Prezradiť ho mal napríklad iný spôsob chôdze či rozdielne uši, ktoré sú u každého človeka jedinečné.

Špekulácie o dvojníkoch ruských vládcov sa začali už v období Sovietskeho zväzu aj v súvislosti s diktátorom Josifom Vissarionovičom Stalinom. Toho mal dokonca pri oficiálnych udalostiach zastupovať oveľa mladší muž, ktorý však v dôsledku zranení z druhej svetovej vojny pôsobil ako Stalinov rovesník.

Pozrite si trápnu chvíľku Vladimira Putina z júla, keď čakal na tureckého prezidenta:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti