Zahraničné

Letci sa obávajú nezávislého vyšetrovania Airbusu A320

Šéf BEA Remi Jouty ukazuje trajektóriu lietadla spoločnosti Germanwings.
Šéf BEA Remi Jouty ukazuje trajektóriu lietadla spoločnosti Germanwings. Zdroj: TASR

Francúzsky prokurátor Brice Robin vo štvrtok povedal, že druhý pilot Andreas Lubitz sa zamkol v pilotnej kabíne a "zámerne" naviedol lietadlo k zemi.

Európska asociácia civilných letcov (ECA) má obavy ohľadne nezávislého vyšetrovania utorňajšieho pádu Airbusu A320 so 150 ľuďmi na palube na juhu Francúzska, informovala dnes agentúra DPA.

Francúzsky prokurátor Brice Robin vo štvrtok povedal, že druhý pilot Andreas Lubitz sa zamkol v pilotnej kabíne a "zámerne" naviedol lietadlo k zemi.Vyjadreniu prokurátora predchádzala správa v denníku The New York Times s odvolaním sa nemenovaného "vysokopostaveného vojenského predstaviteľa, ktorý sa zúčastňuje na vyšetrovaní". Ten na základe zvukového záznamu z pilotnej kabíny povedal, že v čase havárie bol v kokpite iba jeden pilot.

Podľa ECA je však zverejnenie zvukového záznamu v médiách po menej než 48 hodinách od havárie "vážnym porušením základných a svetovo uznávaných pravidiel medzinárodného vyšetrovania nehôd".

ECA uviedla, že následky a motivácia úniku údajov a predčasné vyjadrenie prokurátora sú "vysoko škodlivé" a je "potrebné ich riešiť". "Vzhľadom na úroveň tlaku, ktorý tento únik nepochybne vytvoril, vyšetrovací tím čelí vážnemu rozptýleniu," uviedla asociácia vo vyhlásení.
Aj Medzinárodná asociácia civilných letcov z Washingtonu vyzvala verejnosť, aby sa vyhla špekuláciám a umožnila dôkladné vyšetrovanie havárie.

BRUSEL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.