Rusko: V kauze Nemcovovej vraždy sa objavil nový svedok

Polícia skúma telo zavraždeného ruského opozičného lídra Borisa Nemcova.
Polícia skúma telo zavraždeného ruského opozičného lídra Borisa Nemcova. Zdroj: TASR

Nový svedok nepočul výstrely, pretože mal na ušiach slúchadlá a počúval hard rock.

V kauze vraždy ruského opozičného politika Borisa Nemcova sa objavil nový svedok, informoval dnes ruský denník Kommersant s odvolaním sa na zdroj vo vyšetrovacom tíme. Doteraz ako hlavný svedok vystupovala Nemcovova priateľka, ukrajinská modelka Anna Durycká, ktorá bola v čase vraždy s ním.

Novým svedkom je 27-ročný Jevgenij, manažér nemenovanej firmy, ktorý šiel po Veľkom moskovskom moste niekoľko desiatok metrov za Nemcovom a jeho priateľkou.

Nový svedok nepočul výstrely, pretože mal na ušiach slúchadlá a počúval hard rock, a nevidel ani strelca, pretože sledoval obrazovku svojho smartfónu. Keď od nej zdvihol zrak, namiesto dvojice, ktorá predtým išla pred ním, videl celú skupinu ľudí.

"Muž, idúci predtým po boku ženy, ležal na chodníku vedľa zábradlia. Pri ňom stálo dievča a ešte jeden muž (predpokladaný vrah) v tej chvíli preskakoval zátarasu, ktorá oddeľuje chodník od vozovky," napísal Kommersant.

Jevgenij muža videl od chrbta. Všimol si, že bol strednej postavy, skôr vychudnutý, s tmavými, stredne dlhými vlasmi. Nemal na sebe bundu, len hrubú mikinu s kapucňou, a džínsy.

Tento opis nekorešponduje so vzhľadom Zaura Dadajeva, ktorého vyšetrovateľ obvinil z Nemcovovej vraždy. Dadajev je totiž vysoký, mohutný a vyšportovaný, upozornil Kommersant.
Podľa výpovede nového svedka mladík po čine nastúpil do svetlého auta ruskej výroby, podobného značke Lada Priora, aj keď podľa vyšetrovateľov vrah so spoločníkmi unikli autom ukrajinskej značky ZAZ Sens. 

Jevgenij ďalej uviedol, že na mieste činu sa zastavili aj dve ženy, ktoré "prehodili pár slov" s Duryckou a potom z mosta rýchlo zbehli schodmi na nábrežie rieky Moskvy. 

Svedok videl aj odhŕňacie auto, ktorá sa zastavilo za miestom činu. Durycká k nemu niekoľkokrát odbehla. S vodičom, ktorý neopustil kabínu, len na pár sekúnd spustil okienko, veľmi krátko hovorila.

Jevgenij povedal, že sa naklonil nad ležiaceho muža, pokúšal sa ho zdvihnúť. Keď na zemi videl zvratky, domnieval sa, že je len opitý. Ležiaci stonal a chrapčal. Mladá žena stála obďaleč a celý čas plakala a prosila Jevgenija, aby ju nenechával samú. Jevgenij sa potom k mužovi vrátil, ale ten medzičasom zomrel. Na jeho odeve si potom všimol "neveľké otvory" po strelách.

Kommersant napísal, že advokáti Zaura Dadajeva, ktorý sa k činu priznal, chcú odporujúce si body v jeho výpovedi a v Jevgenijovom svedectve využiť ako dôkaz neviny svojho mandanta. Podľa advokátov sa Dadajev k činu priznal len pod tlakom okolností pri zatýkaní.

Nemcova zastrelili v noci na 28. februára v centre Moskvy niekoľko desiatok metrov od hradieb Kremľa, keď sa s Duryckou vracal po Veľkom moskovskom moste do svojho bytu na ulici Boľšaja Ordynka. Nemcov je najprominentnejším kritikom Kremľa zavraždeným počas 15 rokov, čo je pri moci prezident Vladimir Putin.

MOSKVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti