Rok krutovlády Talibanu: Tu sú príbehy troch odvážnych žien, ktoré to v Afganistane ešte nevzdávajú

Rok krutovlády Talibanu: Tu sú príbehy troch odvážnych žien, ktoré to v Afganistane ešte nevzdávajú
Zdroj: Reuters

Radikálne hnutie Taliban opätovne vládne v Afganistane už jeden rok. Mesiac za mesiacom potvrdzuje, že sa príliš nezmenilo. Presadzuje vládu podobnú tej spred vyše 20 rokov. Poskytuje azyl teroristom, porušuje práva žien, ktorým bráni vo vzdelávaní sa a zavádza svoju víziu islamskej vlády. Krajinu zatiaľ ničí ekonomická kríza, nezamestnanosť a hlad. 

Mnohí miestni obyvatelia Afganistan opustili ešte v čase, keď to bolo možné. Tí, ktorí také šťastie nemali, majú pocit, že sa vrátili do minulosti. Napriek tomu bojujú s náročnými podmienkami, aby uživili svoju rodinu a nevzdávajú sa. Patria k nim aj tri ženy, ktorých príbeh zverejnila agentúra Reuters. 

Kerishma Rasheedi (16) sa učí doma 

Taliban prevzal moc koncom augusta 2021. Odvtedy povolil návrat do škôl iba dievčatám navštevujúcim prvú až šiestu triedu. Kerishma stihla ukončiť štúdium deviateho ročníka a na strednú školu ísť nemôže. Napriek tomu sa rozhodla vzdelávať samoštúdiom. 

Taliban uvádza, že stredné školy otvoria pre dievčatá, až kým nevypracujú plán v súlade s islamským právom. Doteraz sa tak nestalo. V rokoch 1996 až 2001 sa nemohli ženy vzdelávať vôbec. Zakázané mali aj pracovať. Afganky sa obávajú, že takýto scenár im hrozí aj teraz.  

Kerishma sa ale odmieta vzdať. Navštevuje kurzy v súkromnom vzdelávacom centre pre dievčatá a učí sa doma, aby si raz splnila svoje sny. „Chcela by som sa stať novinárkou. Vzdelávanie sa je základným ľudským právom a v budúcnosti chcem sprostredkovať úradom utrpenie iných žien,“ prezradila. 

​Monesa Mubarez (31) bojuje za práva žien 

Žiadne vzdelanie, zahalené telo aj tvár, zákaz chodiť von bez sprievodu muža. To je len časť príkazov Talibanu, ktoré musia ženy denne trpieť, inak im hrozí trest. V niektorých provinciách ženy stále nemajú dovolené vrátiť sa do práce s výnimkou tých, ktoré pracujú na zdravotníckych oddeleniach, v nemocniciach a v školstve. 

Monesa sa rozhodla, že proti tomu bude bojovať. Stala sa z nej aktivistka za práva žien v Afganistane a pravidelne organizuje verejné protesty. 

Pred príchodom Talibanu pracovala na ministerstve financií. Pýši sa magisterským titulom, ktorý teraz nemá kde využiť.  

„Nebudeme ticho pri žiadnej nespravodlivosti a budeme kričať až do posledného dychu. Postavíme sa proti tyranii, ktorú Taliban uvalil na ľud Afganistanu, najmä na ženy. Ak jednu z nás zabijú, prídu ďalšie a ďalšie,“ tvrdí.  

Prečítajte si tiež:

​Gulestan Safari (45) pracovala ako policajtka 

Milovala svoju prácu, pomáhala ľuďom a bola šťastná. Z bývalej policajtky je dnes upratovačka. Taliban zakázal ženám pôsobiť v mnohých sférach, najmä v politike či v bezpečnostných zložkách.  

Pred Talibanom pracovalo pre políciu 20-tisíc žien. Dnes zostal len zlomok z nich a sú zamestnané v ženskej väznici.     

Gulestan musí uživiť päťčlennú rodinu. Jej manžel zomrel pred dvomi rokmi a okrem detí sa stará aj o vnúčatá. Kedysi zarábala v prepočte 132 dolárov za mesiac, dnes sa musí uskromniť s troma dolármi za odpracovaný deň.

„Je to nudná práca, ale nemám inú možnosť ani iné príležitosti. Keby som nezarábala, zomreli by sme od hladu,“ uviedla s tým, že za nájom platí 55 dolárov a zo zvyšku peňazí ledva vyžijú. „Sme unavení z takéhoto života. Dokedy budeme takto trpieť? Ako dlho budú musieť ženy sedieť doma?“ pýta sa zúfalo.  

Taliban ovládol Afganistan 15. augusta po tom, ako sa zmocnil hlavného mesta Kábul. Prisľúbil pritom, že jeho vládnutie bude tentoraz umiernenejšie ako pred 20 rokmi. Mnohí sú však skeptickí ohľadom toho, či Taliban skutočne zmiernil svoje postoje, alebo chce podobnými sľubmi len krátkodobo upokojiť medzinárodné spoločenstvo. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti