Zahraničné

Češky sú po dvoch rokoch v pakistanskom zajatí doma

Unesené Češky v Pakistane Hana Humpálová a Antonie Chrástecká
Zdroj: tn.cz

Tonča a Hanča sa dostali na slobodu vďaka tureckej charitatívnej organizácii.

Antonie Chrástecká a Hana Humpálová sa dostali na slobodu. Skupina napojená na al-Káidu ich po dvoch rokoch pustila. Potvrdil to aj český premiér Bohuslav Sobotka, píše portál idnes.cz.

Strieľalo sa tam a vybuchovali bomby, ale časom sme si zvykli

„Stále nemôžem uveriť, že som tu. Dokonca aj teraz sa bojím, že to je len sen," citovala turecká agentúra Anadolu Antoniu Chrásteckú.

„Bolo to veľmi ťažké. Prvýkrát v živote sme videli zbrane a ozbrojených mužov. Stále nevieme, prečo nás uniesli. Strieľalo sa tam a vybuchovali bomby, ale časom sme si zvykli," opisuje zajatie Humpálová.

Najväčší podiel na úspešnom vyjednávaní má turecká charitatívna organizácia IHH - Insani Yardim Vakfi. O vydaní dvojice informovali turecké média a zverejnili tiež fotografie usmiatych žien.


„Môžem potvrdiť, že sa ráno vrátili naspäť do Českej republiky. za to, že sú späť so svojimi rodinami vďačia humanitárnej akcii, ktorú realizovala turecká nezisková organizácia IHH," povedal Sobotka a zaželal ženám čo najrýchlejší návrat do bežného a pokojného života. Média zároveň vyzval, aby rešpektovali ich súkromie.

České turistky uniesli 13. marca 2013 v provincii Balúčistán na juhozápade Pakistanu, keď cestovali z Iránu do Indie. V tom istom roku sa objavili dve videonahrávky s unesenými. Na prvom tvrdili, že sú zdravé, ale v ohrození života. Na druhom už hovorili o zhoršujúcom sa zdravotnom stave i zlom prístupe k jedlu a vode.


PRAHA/ idnes.cz, ml, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.