Sonda do duše kopilota Lubitza: Expriateľka prehovorila

Andreas Lubitz  na archívnej snímke z 13. septembra 2009 počas pretekov Airportrun v Hamburgu.
Andreas Lubitz na archívnej snímke z 13. septembra 2009 počas pretekov Airportrun v Hamburgu. Zdroj: TASR

Vraj raz povedal, že jedného dňa urobí niečo, čo zmení systém a každý si tak zapamätá jeho meno.

Pár dní po leteckom nešťastí vo francúzskych Alpách vychádzajú na povrch nové a nové informácie, ktoré do prípadu prinášajú viac svetla. Podľa francúzskych vyšetrovateľov nehodu Airbusu A320 zámerne spôsobil kopilot Andreas Lubitz. Zostáva ešte zodpovedať prečo. V piatok v jeho dome v Nemecku spravili vyšetrovatelia prehliadku, pri ktorej našli vypísané PN-ky. V deň havárie nemal byť podľa lekára vôbec v práci.

Postupne sa začali objavovať ďalšie informácie o tom, že Lubitz sa liečil a zrejme trpel aj depresiami alebo inými psychickými poruchami, ktoré ak by sa zamestnávateľ dozvedel, o prácu by prišiel. Tieto tvrdenia však zatiaľ nie sú oficiálne potvrdené. Nemecký denník Bild vyhľadal pilotovu bývalú priateľku, ktorá o 28-ročnom bývalom stevardovi, ktorý túžil stať sa kapitánom prezradila viac.

„Jedného dňa urobím niečo, čo zmení celý systém a potom budú všetci poznať moje meno a zapamätajú si ho," cituje Lubitza 26-ročná letuška Germanwings Maria.

„Nechápala som, čo tým myslel, ale teraz už to dáva zmysel," dodáva.

Maria spoznala Lubitza počas lietania po Európe a ich vzťah trval päť mesiacov. Podľa nej bol „dobrý a otvorený" človek, no bol veľký rozdiel medzi jeho profesionálnym a súkromný egom. V súkromnom živote bol „nežný" a potreboval lásku, no keď prišlo na pracovné témy, bol úplne iný.


„O práci sme sa bavili často. Štvali ho pracovné podmienky, nízky plat a veľa tlaku," spomína Maria. Často sa vraj dokázal vytočiť do takého štádia, že nekontrolovateľne vybuchol. To bol aj dôvod, prečo sa s ním rozišla.

„Niekedy na mňa začal kričať. Bála som sa. Raz ma dokonca na dlhý čas zamkol v kúpeľni," vysvetľuje rozchod Maria.

O psychickej chorobe pred Mariou nikdy veľmi nehovoril, no jedenkrát spomenul, že absolvoval psychiatrické liečenie. Roztrhaná PN-ka podľa nej znamená, že Lubitz sa nedokázal vyrovnať s tým, že sa nesplní jeho veľký sen - stať sa kapitánom.

Letušku teraz bude vypočúvať polícii a podobne aj Lubitzovu poslednú priateľku, ktorá žije pri Düsseldorfe. S ňou mal vraj Lubitz sedemročný vzťah, no neustále sa rozchádzali a opäť dávali dokopy. Budúci rok plánovali svadbu, no rozišli sa. Kopilot sa zúfalo pokúšal dostať ju späť, a tak jej aj sebe krátko pred osudovým letom objednal dve nové Audi. Ona ho však odmietla.

BERLÍN/ bild.de, ml

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti